До всесвітнього дня боротьби зі сказом

1

Всесвітній день боротьби зі сказом щорічно відзначається  28 вересня.

Ця дата вибрана не випадково – 28 вересня 1895 року помер видатний французький вчений Луї Пастер, якому людство зобов’язане створенням вакцини та впровадженням щеплень проти сказу.

На той час збудник інфекції ще не був визначений, проте смертельно небезпечна хвороба, яка пов’язувалась з контактами зі скаженими тваринами, змусила шукати дієві лікувальні засоби.

Лікарі та знахарі минулого застосовували в таких випадках різні методи, але ті спроби, нажаль були марними.

Перше щеплення було зроблено у далекому 1885 році хлопчику Жозефу Мейстеру, який отримав численні укуси небезпечної локалізації від скаженого собаки і ризик захворіти був неминучим.

Профілактичне лікування врятувало хлопчику життя. З 1912 року вдячний перший пацієнт почав працювати у Пастерівському інституті  сторожем.

Після публікації протоколу лікування, за профілактичними щепленнями до Пастера почали звертатись постраждалі від тварин. Деяким з них необхідно було долати тисячі кілометрів, що займало чимало часу та «працювало» проти пацієнта. Хвороба перемагала раніше ніж встигав виробитися імунітет на введену вакцину, що обумовлювало невдачу лікування.

Цей принцип – «перегнати вірус сказу» актуальний  і на сьогодні – організм повинен «встигнути» виробити захисні антитіла на вакцину.

Щоб наблизити медичну допомогу до постраждалих за ініціативою І.І.Мечнікова та  учня Пастера М.Ф. Гамалеї вже у 1886 році в Одесі була відкрита друга в світі Пастерівська станція (медична установа, в якій проводили щеплення проти сказу).

Нажаль на сьогодні, все одно щорічно в світі від сказу помирають люди які не звернулись взагалі або пізно звернулись по антирабічну допомогу.

Нагадаємо, що при захворюванні на сказ смерть наступає у 100% випадків, тому так важливо  у разі отримання ушкоджень від тварин своєчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою та отримати курс щеплень від сказу.

У Харківській області за 8 місяців 2019 року за антирабічною допомогою до лікувально-профілактичних закладів звернулося 2943 особи, 33 з яких отримали ушкодження від тварин з лабораторно встановленим сказом. Серед тих що звернулись, антирабічні щеплення було призначено 591 постраждалому.