Про вміст нітратів у воді джерел нецентралізованого водопостачання за результатами лабораторних досліджень у І кварталі 2017 року

Безымянный

Державна установа «Харківський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» на виконання окремого доручення заступника міністра з питань Європейської інтеграції Міністерства охорони здоров’я України від 21.02.2017 № 16, зокрема п. 38, «Щодо заходів стосовно попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей» здійснює моніторинг за вмістом нітратів у воді колодязів та каптажів, яка використовується для споживання дітьми віком до 3-х років, та розслідує випадки захворювань на водно-нітратну метгемоглобінемію.

Вживання води з нецентралізованих джерел, які лабораторно не обстежені, є небезпечним для здоров’я людини, особливо немовлят. Якщо таку воду використовувати для приготування сумішей для годування немовляти, це призведе до гострого нітратного отруєння та захворювання на водно-нітратну метгемоглобінемію. Метгемоглобінемія — це кисневе голодування (гіпоксія) організму у зв’язку з переходом гемоглобіну крові в метгемоглобін, який не може переносити кисень. Захворювання характеризується задишкою, тахікардією, ціанозом, у важких випадках у малюків — втратою свідомості, судомами та смертю.
У Харківській області відмічається високий вміст нітратів у підземних водах, що живлять нецентралізовані джерела. У І кварталі 2017 року за санітарно-хімічними показниками досліджено 1428 проб води з громадських та індивідуальних колодязів та каптажів, з них не відповідає за вмістом нітратів 541 проба, що становить 37,8 %, проти середнього по Україні 27,1 %.

За результатами досліджень води з громадських та індивідуальних колодязів на території усіх адміністративних районів Харківської області концентрація нітратів перевищувала нормативний показник (50 мг/дм3), в Краснокутському, Зміївському, Борівському, Лозівському, Близнюківському районах — до 6 разів, а в Нововодолазькому районі – до 14 разів.

Через високий вміст нітратів у колодязній воді в районах області щорічно реєструються випадки отруєння нітратами дітей віком до 3-х років.

Для запобігання захворювання на водно-нітратну метгемоглобінемію, наполегливо рекомендуємо перш ніж використовувати воду з нецентралізованих джерел для питних потреб, особливо для годування малюків, провести лабораторні дослідження цієї води на вміст нітратів. З цього питання можливо звернутися до будь-якого структурного підрозділу ДУ «Харківський обласний лабораторний центр МОЗ України», місця розташування яких та контактні телефони зазначені на нашому сайті в розділі «Структура».