Про безпечність будівельних матеріалів та меблів

Безымянный

Полімерні  та синтетичні матеріали міцно увійшли у різні галузі життєдіяльності людини, в т. ч. широко застосовуються у будівництві та виробництві меблів. Це  різні  види покриття для підлоги та стін, конструкційні, оздоблювальні, лакофарбові, тепло-, звуко- і гідроізоляційні, покрівельні полімерні матеріали, сухі будівельні суміші, клейові та герметизуючі композиції,  деревостружкові та деревоволокнисті плити, фанера, матеріали на основі різноманітних зв’язуючих (полістирол, поліетилен, поліпропілен).

Всі вони можуть представляти потенційну небезпеку для здоров’я  людини через можливість міграції з них у навколишнє середовище різних хімічних речовин, що володіють токсичною дією.

Відповідно до вимог Державних санітарних норм та правил «Полімерні та полімервмісні матеріали, вироби і конструкції, що застосовуються у будівництві та виробництві меблів. Гігієнічні вимоги» № 8.2.1-181-2012, затверджених наказом МОЗ України від 29.12.2012  № 1139 (далі — ДСанПіН 8.2.1-181-2012), полімерні та полімервмісні матеріали допускаються до застосування лише за наявності позитивного висновку державної санітарно-епідеміологічної експертизи, який видається за результатами гігієнічної оцінки проведених лабораторних досліджень.

У 2016 році лабораторією ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України» проведені дослідження 55 проб полімерних та полімервмісних матеріалів, що використовуються у будівництві та виробництві меблів, у тому числі:  31 зразок для використання у будівництві, 24 — у виробництві меблів. З них не відповідали вимогам ДСанПіН 8.2.1-181-2012  26 проб (47%),  у тому числі 15 проб матеріалів, що використовуються у будівництві,   та 11- у виробництві  меблів.

Встановлено перевищення допустимих рівнів міграції  формальдегіду — від 3 до 7 разів, аміаку — від 5 до15 разів, стиролу — від 2 до 10 разів.

Враховуючи відсутність в діючому законодавстві вимог щодо обов’язку виробників контролювати кожну партію полімерної (полімервмісної) продукції, що випускається, на відповідність гігієнічним нормативам, існує висока ймовірність надходження на ринок товарів недоброякісної продукції. Це підтверджується зростаючою кількістю звернень громадян на погіршення умов проживання у реконструйованих та відремонтованих приміщеннях. А результати лабораторних досліджень повітря в цих приміщеннях свідчать про перевищення гранично допустимих концентрацій хімічних речовин, які виділяються з будівельних матеріалів.

Як же вберегти себе від негативної дії полімерних (полімервмісних) матеріалів?

На жаль, «на око» неможливо визначити якість та безпечність будь-якого виробу з полімерних матеріалів. Єдиним орієнтовним показником є запах виробу (ледь відчутний або слабкий). Більш інтенсивний запах свідчить про недоброякісність виробу. Але не завжди відсутність вираженого запаху свідчить про безпечність продукції. Ось чому при виборі товарів вимагайте у продавців документи, що підтверджують якість та безпечність продукції. У разі наявності будь-яких сумнівів щодо безпечності товарів радимо провести лабораторні дослідження  завчасно, а не тоді, коли реконструкція чи ремонт вже будуть виконані.

В усіх випадках після проведення ремонтних робіт, встановленні нових меблів, особливо корпусних, рекомендуємо здійснювати максимально можливе провітрювання приміщень (до зникнення стороннього запаху), проводити зволоження повітря спеціальними пристроями, а при їх відсутності – часте вологе прибирання приміщень.

Санітарно-гігієнічна лабораторія ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України» атестована на право проведення робіт щодо визначення рівнів міграції хімічних речовин з полімерних та полімервмісних матеріалів, що використовуються у будівництві   та  виробництві  меблів, та акредитована Національним агентством України на відповідність вимогам міжнародних стандартів ДСТУ ІSO/ІЕС 17025:2006 (ІSO/ІЕС 17025:2005).

Запрошуємо до співпраці всіх виробників полімерної продукції та зацікавлених осіб.

Для консультацій та укладання договорів рекомендуємо звертатись до відділення організації санітарно-гігієнічних досліджень нашого Центру за адресою: м. Харків, Помірки, тел.315-01-97.