ПРО СИТУАЦІЮ ЗІ СКАЗУ

Безымянный

У 2017 році в Україні загинули від сказу 2 людини — у Дніпропетровській та Одеській областях.

В Харківській області останній випадок захворювання було зареєстровано у лютому 2015 року, проте епідемічна та епізоотична ситуація розцінюється як напружена.

За 6 місяців 2017 року зареєстровано 29 випадків сказу тварин. Харківським філіалом «Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи» діагноз підтверджено у 12 котів, 8 собак, 5 лисиць, 2 єнотів, 1 корови та бобра. Продовжують реєструватися випадки сказу в великих населених пунктах (м. Харків, м. Дергачі, м. Зміїв, м. Валки).

При активному епізоотичному процесі сказу зростає ризик інфікування та захворювання людей.

Всього за І півріччя поточного року від покусів скаженими тваринами постраждала 51 особа, всі вони отримали або продовжують отримувати антирабічне лікування. За медичною допомогою з приводу укусів тваринами звернулись 1736 осіб. За результатами епідеміологічних розслідувань 251 особі призначені антирабічні щеплення. Отримали ушкодження від безпритульних тварин 389 осіб (22,4% від усіх постраждалих), частка постраждалих від таких тварин вище у м.Харкові, Богодухівському, Зміївському та Куп’янському районах.

Слід пам’ятати, що сказ — смертельне інфекційне захворювання, яке передається від хворої тварини через укус або при ослиненні слизових оболонок чи ушкодженої шкіри людини. Єдина можливість попередити захворювання — своєчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою та отримати курс щеплень від сказу. ВАЖЛИВО УСВІДОМЛЮВАТИ — при клінічних проявах захворювання врятувати людину вже неможливо!

Щоб не захворіти на сказ необхідно дотримуватися наступних правил:

— уникати контакту з невідомими тваринами;

— при отримані ушкоджень від тварин необхідно промити місце ураження водою з милом, обробити йодом та негайно звернутися до лікаря-рабіолога;

— при ушкодженнях, нанесених відомими тваринами, за ними потрібно встановити ветеринарне спостереження;

— якщо тварина загинула, ветеринарний лікар направляє її труп для лабораторного дослідження на наявність вірусу сказу;

— у випадку, коли ветеринарне спостереження за твариною неможливе або ушкодження нанесла дика хижа тварина, лікар-рабіолог призначає антирабічне лікування.