Про вміст нітратів у воді джерел нецентралізованого водопостачання за результатами лабораторних досліджень у І-му півріччі 2017 року

Безымянный

Державна установа «Харківський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України» на виконання окремого доручення заступника міністра з питань Європейської інтеграції Міністерства охорони здоров’я України від 21.02.2017 № 16, зокрема п. 38 «Щодо заходів стосовно попередження виникнення водно-нітратної метгемоглобінемії у дітей» здійснює моніторинг за вмістом нітратів у воді колодязів та каптажів, яка використовується для споживання дітьми віком до 3- х років, та розслідує випадки захворювань на водно-нітратну метгемоглобінемію.

Вживання води з нецентралізованих джерел водопостачання, які лабораторно не обстежені або вміст нітратів в яких перевищує гранично допустиму концентрацію (далі ГДК), є небезпечним для здоров’я людини, особливо немовлят. Якщо таку воду використовувати для приготування сумішей для годування немовлят, це призведе до гострого нітратного отруєння та захворювання на водно-нітратну метгемоглобінемію.

У Харківській області відмічається високий вміст нітратів у підземних водах, що живлять нецентралізовані джерела. У І-му півріччі 2017 року за санітарно-хімічними показниками досліджено 2591 пробу води з громадських та індивідуальних колодязів та каптажів, з них не відповідає санітарно-гігієнічним нормативам за вмістом нітратів 1188 проб, що становить 45,9 % проти середнього показника по Україні — 22,4 %.

За результатами досліджень води з громадських та індивідуальних колодязів на території усіх адміністративних районів Харківської області, концентрація нітратів перевищує нормативний показник (50 мг/дм3), у тому числі Зміївському, Первомайському, Борівському, Кегичівському, Лозівському, Близнюківському, Краснокутському районах – до 6 ГДК, в Красноградському районі – до 11 ГДК, а в Нововодолазькому районі – до 14 ГДК.

В поточному році випадків захворюваності на водно-нітратну метгемоглобінемію не зареєстровано. Але не зважаючи на це, для запобігання захворювання дітей на водно-нітратну метгемоглобінемію наполегливо рекомендуємо не використовувати воду з колодязів та природних джерел для вигодовування немовлят. А перш ніж використовувати таку воду для дітей більш старшого віку, провести лабораторні дослідження цієї води на вміст нітратів. З цього питання можливо звернутися до будь-якого структурного підрозділу ДУ «Харківський обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України», місця розташування яких та контактні телефоні зазначені на нашому сайті в розділі «Структура».