Вірусні гепатити: знати, щоб попередити!

Безымянный

28 липня проводиться Всесвітній день боротьби з гепатитом.

Вірусні гепатити – група інфекційних захворювань з переважним ураженням печінки.

За ступенем негативного впливу на здоров’я населення та рівнем захворюваності вірусні гепатити в Україні займають домінуюче місце в структурі інфекційної патології.

Згідно з розрахунковими даними Всесвітньої організації охорони здоров`я в різних країнах світу вірусними гепатитами інфіковані сотні мільйонів осіб. Ця статистика перевищує показники за кількістю ВІЛ-інфікованих або хворих на рак.

У патології печінки встановлена роль щонайменше шести вірусів: A, B, C, D, E, G. Єдине джерело інфекції – хвора людина або вірусоносій. Симптоми у різних типів вірусних гепатитів можуть бути схожими, особливо на ранніх стадіях захворювання. До них відносять: жовтяницю, підвищення температури тіла, загальну слабкість і нездужання, біль у правому підребір`ї.

Найпоширеніший і найменш шкідливий – гепатит А (його називають хворобою немитих рук). Вірусний гепатит Е дуже схожий за всіма параметрами на гепатит А, але поширений переважно у країнах Азії та Африки. Основні шляхи та фактори передачі при гепатитах А та Е – харчовий, водний, контактно-побутовий.

Вірусні гепатити В, С, D, G відносяться до інфекцій, які передаються при переливанні донорської крові та її препаратів, різноманітних втручаннях з пошкодженням цілісності шкіри (операції, ін`єкції, різні діагностичні процедури), статевим шляхом, під час пологів від матері до дитини.

Гепатити В і С сьогодні все частіше стають «хворобами краси» — манікюр, педикюр, татуювання.

Одужання після перенесеного вірусного гепатиту тривале. Нерідко хвороба набуває затяжних форм. Деякі пацієнти, інфіковані вірусом гепатиту В, С, D, самі не хворіють, але будучи носіями, представляють небезпеку для оточуючих. Небезпечним є перехід з гострої у хронічну форму, що часто відбувається при гепатитах В і С.

Найголовніше – слід пам’ятати, що при своєчасному виявленні ці захворювання піддаються успішному лікуванню. При дотриманні елементарних правил гігієни ризик зараження гепатитами можна знизити в десятки разів:

• Мийте руки з милом перед приготуванням та вживанням їжі, після кожного відвідування туалету.

• Використовуйте для пиття та миття посуду лише кип’ячену воду.

• Мийте перед споживанням овочі, фрукти та ягоди.

• Не користуйтесь чужими і не дозволяйте іншим користуватись своїми особистими предметами, на яких може залишатись кров (зубна щітка, леза для гоління, інструменти для манікюру, педикюру, мочалки, гребінці тощо). Ці предмети повинні бути індивідуальними.

• Не вживайте наркотики, адже є постійна загроза інфікування вірусними гепатитами В та С (при користуванні чужими шприцами, голками та іншими засобами).

• Уникайте незахищених статевих актів з малознайомими людьми.

• Перед тим, як зробити татуювання чи пірсинг, подумайте про ризик для Вашого здоров’я. Переконайтесь, що працівник, який робить татуювання, використовує одноразові інструменти.

• Не займайтесь самолікуванням. При появі перших ознак жовтяниці терміново звертайтесь до лікаря.

Імунізація проти гепатиту В — один із ефективних профілактичних заходів. Введення вакцини спричиняє появу специфічних антитіл, які забезпечують захист проти цього захворювання.

Виконуючи прості правила, ви зможете не лише попередити захворювання, а і завжди лишатися здоровою людиною.