Про природно-осередкові інфекції

Безымянный

Територія Харківської області знаходиться на межі лісостепової та степової зон. Кожний з районів області характеризується своїм комплексом домінуючих видів тварин, своєю структурою біоценозів.

Стики ландшафтів обумовлюють різноманіття  природних умов, що сприяє функціонуванню природних осередків багатьох інфекцій.

При проведенні багаторічного моніторингу на території Харківської області підтверджено наявність природних осередків лептоспірозу, туляремії, геморагічної лихоманки з нирковим синдромом, лістеріозу. На всіх адміністративних територіях встановлено наявність осередків іксодового кліщового бореліозу, в яких  у поточному році вже інфікувалось понад 60 осіб.

У літній період з масовим відвідуванням населенням рекреаційних зон, проведенням сільськогосподарських робіт різко зростає ризик інфікування збудниками природно осередкових інфекцій. Щоб уникнути захворювання необхідно дотримуватись наступних правил:

  • захищати житлові будинки, льохи, овочесховища від проникнення гризунів, своєчасно проводити дератизацію приміщень; колодязі обладнати кришками; не вживати воду із забруднених джерел;
  • захищати харчові продукти від потрапляння на них виділень гризунів, не вживати коренеплоди, зіпсовані гризунами;
  • уникати купання у незнайомих водоймищах, особливо поблизу ділянок з густою рослинністю та випасом сільськогосподарських тварин, не заходити до води при наявності на шкіри відкритих ран та подряпин;
  • не рибалити, стоячи у воді босоніж — треба користуватися гумовими чоботами;
  • перед заходом у ліс бажано обробити поверхню тіла аерозолем-репелентом для відлякування кліщів, одяг повинен якомога ретельніше захищати відкриті ділянки тіла;
  • для своєчасного виявлення кліщів, що присмокталися, необхідно кожні дві години при перебуванні в лісі та при виході з нього проводити само- і взаємоогляди.

У разі виникнення підозри на захворювання необхідно негайно звернутися до лікаря. Лабораторією особливо небезпечних інфекцій ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗУ» (тел.315 01 20) для підтвердження діагнозу та у разі укусу кліщем для визначення необхідності профілактичного лікування проводяться сучасними методами лабораторні дослідження на природно осередкові інфекції.