Циркуляція ентеровірусів серед населення та у навколишньому середовищі Харківської області

asldaosdjoasjdm98721

Медицині відомо понад 60 видів збудників, які можуть викликати ентеровірусну інфекцію, основними з яких є ентеровіруси. Ентеровіруси – це багато- чисельна група вірусів які є етіологічними чинниками ряду захворювань центральної нервової системи, шлунково — кишкового тракту та інших органів. Це особлива група інфекційних хвороб, унікальність яких визначається широким спектром збудників та поліморфізмом клінічних проявів.

До ентеровірусів належать віруси Коксакі А (23 типи) і В (6 типів), ECHO (28 типів), поліовіруси (3 типи) та ін.

Ентеровіруси стійкі до дії фізичних та хімічних факторів, що становить проблему знешкодження їх у зовнішньому середовищі. Інтенсивне забруднення ентеровірусами водних об’єктів, які є провідним фактором передачі ентеровірусних інфекцій та стійкість цих вірусів у зовнішньому середовищі, обумовлюють надзвичайно високий ризик зараження людей.

Вірусологічний моніторинг за ентеровірусними інфекціями передбачає виділення ентеровірусів із об’єктів довкілля, а також від хворих та здорових людей. Найбільш достовірну інформацію можна отримати при дослідженні стічної води та води відкритих водойм, які мають високий рівень контамінації.

У Харківській області діє система епідеміологічного нагляду за циркуляцією ентеровірусів серед населення та у навколишньому середовищі, яка дозволяє визначити рівень інтенсивності циркуляції ентеровірусів на території області, їх типовий склад та наявність «диких» поліовірусів.

За 8 місяців поточного року вірусологічною лабораторією ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України» на наявність ентеровірусів досліджено 710 проб води (стічної, питної, відкритих водоймищ) та 19 проб продуктів харчування. У 5 пробах стічної води виділено поліовіруси 3 та 1 типів, антигени рота- та аденовірусів; у 1 пробі води відкритих водоймищ виділено ентеровірус.

На наявність ентеровірусів обстежено 577 осіб, з них у 4 осіб виділено антигени адено-, рота- та ентеровірусів.

Аналіз моніторингу підтверджує циркуляцію широкого спектру ентеровірусів на території Харківської області.