Про результати моніторингових відвідувань дитячих навчальних закладів Харківської області за 9 місяців 2017 року

Безымянный

Фахівцями ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України» проводяться моніторингові відвідування дитячих навчальних закладів, в ході яких здійснюються лабораторні дослідження питної води, готових страв на бактеріальне забруднення, обстеження працівників харчоблоків на бактеріоносійство, дослідження стану повітря, виміри освітленості, шуму, параметрів мікроклімату та радіологічних показників тощо. За 9 місяців 2017 року дослідження проведені у 409 дитячих навчальних закладах області, з них у 226 (55,3%) закладах виявлені відхилення від вимог діючих нормативних документів.

Показники якості та безпечності питної води в 33 закладах (8,7%) 16 районів області (Балаклійський, Борівський, Куп’янський, Близнюківський, Барвінківський, Богодухівський, Вовчанський, Великобурлуцький, Зміївський, Ізюмський, Красноградський, Лозівський, Нововодолазький, Чугуївський, Сахновщинський, Харківський) не відповідають вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»  за санітарно-хімічними та мікробіологічними показниками.

За результатами досліджень змивів на харчоблоках (кухонний інвентар, посуд, спецодяг, руки працівників) у 96 закладах (23,9%) 23 районів області (Балаклійський, Барвінківський, Борівський, Близнюківський, Богодухівський, Валківський, Дергачівський, Ізюмський, Нововодолазький, Вовчанський, Зміївський, Великобурлуцький, Первомайський, Красноградський, Краснокутський, Дворічанський, Кегічівський, Золочівський, Лозівський, Печенізький, Сахновщинський, Чугуївський, Харківський) та м. Харкова виявлено бактерії групи кишкової палички, що свідчить про недотримання санітарно-гігієнічних вимог у закладах, зокрема порушення режиму миття кухонного інвентарю та столового посуду, недотримання персоналом правил особистої гігієни, що   може призвести до виникнення спалахів кишкових інфекцій.

За результатами досліджень готових страв на бактеріальне забруднення у 21 закладі (5,2%) 9 районів області (Борівський, Близнюківський, Вовчанський, Великобурлуцький, Лозівський, Сахновщинський, Печенізький, Харківський, Чугуївський) та м. Харкова виявлено бактеріальне забруднення готових страв, що також може бути причиною виникнення спалахів кишкових інфекцій.

При раптових  обстеженнях працівників харчоблоків на бактеріоносійство  у  13 осіб (2,4%), що працюють в 7 дитячих дошкільних закладах 3 районів області (Нововодолазький, Вовчанський, Первомайський) та м. Харкова, виявлені бактерії групи кишкової палички, що є  додатковим фактором небезпеки для здоров’я дітей.

За результатами вибіркового обстеження на ентеробіоз (паразитарне захворювання з контактно-побутовим механізмом передачі інфекції) в 12 дитячих дошкільних закладах (8,3%) та в 27 школах (29,9%) 9 районів області (Балаклійський,  Близнюківський, Богодухівський, Дергачівський, Вовчанський, Краснокутський, Лозівський,  Сахновщинський,  Харківський) та м. Харкова  виявлено ентеробіоз у 63 дітей  та у 2 працівників  закладів (Балаклійський район).

За результатами досліджень повітря в приміщеннях 19 закладів (10,4%) 3 районів області (Балаклійський, Зміївський, Харківський) та м. Харкова   виявлено перевищення гранично допустимих концентрацій аміаку, фенолу, формальдегіду внаслідок міграції хімічних речовин із полімерних матеріалів (меблі, підлога, оздоблювальні матеріали тощо).

Не забезпечено нормативні рівні освітленості в приміщеннях 29 закладів  (9,4%)        8 районів області (Балаклійський,  Вовчанський, Дергачівський, Золочівський, Красноградський, Лозівський, Сахновщинський, Близнюківський), а також параметри мікроклімату в 14 закладах (5,2%) 9 районів області (Балаклійський, Зачепилівський, Близнюківський, Нововодолазький,  Первомайський, Красноградський, Лозівський,  Сахновщинський, Харківський).

Інформації про результати моніторингових відвідувань направлені до відома та реалізації наданих рекомендацій  керівникам та власникам закладів, а також надані в органи влади та органи місцевого самоврядування адміністративних територій.