ВІЛ/СНІД. Право на здоров’я.

Безымянный

Всесвітній день боротьби зі СНІДом щороку відзначається 1 грудня під різними девізами, які відображають актуальність проблеми. Так у 2017 році Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІД присвячений темі «Право на здоров’я», що має на увазі право кожної людини, незалежно від ВІЛ статусу, на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров’я.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я та ЮНЕЙДС з ВІЛ-інфекцією у світі живе близько 37 мільйонів людей, серед яких 19,5 мільйонів отримують антиретровірусне лікування. За даними МОЗ Україна залишається регіоном з високим рівнем поширення ВІЛ.

За 10 місяців 2017 року в нашій області за результатами тестів виявлено 556 ВІЛ-інфікованих осіб, що на 12,5% більше аналогічного періоду минулого року. У 242 таких осіб діагностовано СНІД, що на 5,9 % більше ніж у 2016 році.

Нагадаємо, що для ВІЛ-інфекції характерний тривалий перебіг хвороби, пов’язаний з прогресуючим зниженням імунітету, розвитком імунодефіциту та приєднанням опортуністичних хвороб (інфекційні, онкологічні захворювання).

Слід зазначити, що антиретровірусна терапія (АРТ), яка використовується при лікуванні, дозволяє людям, які мають ВІЛ позитивний статус отримати шанс на якісне та продуктивне життя, гальмує розвиток опортуністичних захворювань та дає можливість попередити подальшу передачу ВІЛ, що має особливе значення для вагітних ВІЛ-інфікованих, які отримуючи необхідне лікування захищають свого майбутнього малюка від інфікування.

ВІЛ-інфекція належить до антропонозів (хворіють тільки люди), а джерело інфекції – хворий або вірусоносій. Інфікування відбувається при потраплянні вірусу з інфікованою біологічною рідиною: у кров — через ушкоджену шкіру, слизові оболонки — штучним шляхом (переливання препаратів крові, трансплантація, використання нестерильного інструментарію при маніпуляціях) або природним (статевий або трансплацентарний шлях), у дітей можливе інфікування внаслідок грудного вигодовування.

ВІЛ-інфекція не передається при побутових, виробничих контактах та при звичайному спілкуванні.

Напередодні Всесвітнього дня боротьби з ВІЛ/СНІДом відзначимо провідні принципи захисту себе від ВІЛ/СНІД:

— не вживати наркотики;

— уникати незахищених статевих контактів;

— уникати проведення таких маніпуляцій, як пірсинг, татуювання, якщо немає впевненості, що для цього використовується стерильний інструментарій;

— користуватись індивідуальними предметами особистої гігієни (прибори для гоління, манікюру, педікюру).