Про ситуацію з природно-осередкових інфекцій у Харківській області.

Безымянный

Харківська область знаходиться на стиках ландшафтів лісостепової та степової зон, що є умовою для поширення природних осередків таких інфекцій, як туляремія, лептоспіроз, ієрсиніоз, лістеріоз, геморагічна лихоманка з нирковим синдромом, КУ-лихоманка, бореліоз, анаплазмоз та інші, це створює загрозу захворювання для людей.

В межах соціально-гігієнічного моніторингу для забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення області фахівцями ДУ «Харківський обласний лабораторний центр МОЗ України» здійснюється моніторинг за розповсюдженням природно-осередкових інфекцій на об’єктах навколишнього середовища.

У 2017 році на дослідження з 24 районів області та м. Харкова були доставлені: дрібні ссавці, кліщі, проби води та соломи, погадки птахів та екскрети диких хижих тварин, проби ґрунту, змиви з обладнання забійних пунктів та з обладнання кінноспортивних клубів, конеферм, де тварини залучались до масових розважальних заходів.

Позитивні результати на лептоспіроз отримано у 4,7% досліджень (з води р.Вовча Вовчанського району, від дрібних ссавців, відловлених на території Балаклійського, Барвінківського, Богодухівського, Валківського, Вовчанського районів). Підтверджено циркуляцію лептоспір 4-х серогруп: L. Icterohaemorrhagia, L. Pomona, L. Grippotyphosa, L. Нebdomadis та виявлено нові ензоотичні території (м. Барвінкове, с. Перекіп Валківського району, с. Лозова Богодухівського району).

За результатами досліджень підтверджено циркуляцію збудників ієрсиніозу (Y. enterocolitica) на території Барвінківського, Валківського, Ізюмського, Нововодолазького, Первомайського та Харківського районів.

Інфікованість кліщів бореліями за результатами досліджень склала 15,8%, при проведенні досліджень кліщів методом ПЛР встановлено наявність мікст-інфекцій (виділено ДНК борелії та анаплазми). Виявлено нову ензоотичну територію — с. П’ятницьке Печенізького району.

Серед мешканців ензоотичних територій та груп професійного ризику проведено моніторинг напруженості імунітету до туляремії, Ку – лихоманки, бруцельозу, кліщового вірусного енцефаліту. Серопозитивні особи (тобто перехворілі на ці інфекції) не виявлені.

Зазначену роботу продовжено і у 2018 році.