Педикульоз.

Безымянный

Проблема педикульозу у нашій країні залишається актуальною і на сьогодні. У 2017 році зареєстровано 15 813 випадків.

Педикульозом називають ектопаразитне захворювання шкіри, викликане вошами. Згідно місця паразитування вошей виділяють платтяний, головний та лобковий педикульоз.

Реєструється, в основному, головний педикульоз і виявляється він в усіх областях України.

У 2017 році у Харківській області ураженість населення педикульозом зросла на 6,2%, виявлено 875 випадків, інтенсивний показник 32,4 на 100 тис. населення проти 30,3 у 2016 році.

У структурі за віком діти 0-17 років складали 76,6% (670 осіб), з них відвідували організовані колективи 87,5%. Серед школярів, уражених педикульозом виявляють, як правило, після канікул, коли проводяться профілактичні огляди. Також нерідко цих паразитів виявляють у хворих, які поступають на стаціонарне лікування або у дітей, що направляються у літні оздоровчі табори.

Воші передаються від людини до людини через одяг (головні убори, шарфи тощо), предмети побуту або при безпосередньому контакті. Заразитися вошами від тварин неможливо, тому що ці паразити видоспецифічні – людські воші можуть жити тільки на людині. Клінічно педикульоз проявляє себе шкірним свербежем в місці укусу, при сильних розчісуваннях можливе виникнення гнійних захворювань внаслідок вторинного інфікування, наявністю сіруватих плям на шкірі та наявністю гнид у волоссі. Від моменту зараження до перших ознак хвороби може пройти кілька тижнів.

Платтяні і головні воші є переносниками особливо небезпечних захворювань (висипного тифу, волинської гарячки та зворотного тифу). Воші інфікуються збудниками при потраплянні у організм крові хворого, стають заразними вже через декілька днів.
Враховуючи важливу роль вошей як переносників небезпечних інфекційних захворювань, важливо знищити їх якомога скоріше після їх виявлення.

Основними профілактичними заходами педикульозу є:

— дотримання правил особистої гігієни;

— користування лише особистими речами (головні убори, гребінці, рушники).

Також важливу роль відіграє активна позиція кожної людини, особливо батьків, прищеплення дітям гігієнічних навичок в сім’ї.

На сьогодні через аптечну мережу реалізується широкий асортимент препаратів, за допомогою яких можна позбутися вошей. При виборі протипедикульозних препаратів необхідно звертати увагу на вимоги інструкцій з їх застосування щодо виду педикульозу, вікової категорії тощо.