Краснуха та вагітність

Безымянный

Краснуха – висококонтагіозне гостре вірусне захворювання, яке супроводжується переважно потиличною лімфаденопатією (запаленням лімфатичних вузлів) та дрібноплямистою екзантемою (шкірним висипом), збудником якого є Rubella virus. Інкубаційний період складає від 11 до 24 днів. Шляхи передачі інфекції повітряно-крапельний та вертикальний (від матері до дитини).

Джерелом інфекції є хвора людина навіть за відсутності явних клінічних проявів. Людина починає виділяти вірус у довкілля з носоглотковим слизом ще в інкубаційному періоді за 1-2 тижні до початку хвороби. Виділення вірусу припиняється через 2-3 тижні від початку висипань. Особливо тривалим виділення вірусу буває при уродженій краснусі — 1,5-2 роки й більше, при цьому вірус міститься не лише у носоглотковому слизу, але також у сечі, фекаліях.

Захворювання починається з погіршення загального стану: підвищується температура тіла до 38°С та вище, турбують головні і м’язові болі. З’являється висип на обличчі, потім швидко захоплює всю поверхню шкіри, групуючись на розгинальних поверхнях суглобів, спині та сідницях. Одночасно з висипом з’являються, так звані, катаральні явища: невеликий нежить, кашель, почервоніння очей. Характерний для краснухи симптом – збільшення потиличних та задньошийних лімфатичних вузлів. Збільшення лімфовузлів виникає до висипу та тримається після його зникнення. Після хвороби залишається стійкий імунітет. Так, якщо майбутня мама перехворіла на краснуху до вагітності, їй не варто хвилюватися – ще раз вона вже не захворіє.

Для здоров’я вагітних жінок краснуха особливої небезпеки не представляє. Небезпечна вона для майбутньої дитини, особливо на І триместрі вагітності. Тому, що саме у цей період відбувається закладка внутрішніх органів плоду та формування систем. Можуть виникати вроджені вади розвитку, мимовільне переривання вагітності або внутрішньоутробна загибель плода. Якщо ж дитина виживає, то розвивається вроджена краснуха, для якої характерні: сліпота, глухота, вади серця. Такі діти, як правило, народжуються з недостатньою вагою і зростом, відставанням у фізичному та розумовому розвитку.

Як запобігти захворюванню на краснуху? Надійним та ефективним методом запобігання захворюванню є вакцинопрофілактика. Вакцинація проводиться згідно з Календарем щеплень комбінованою вакциною, яка містить інактивовані віруси краснухи, кору та паротиту.

Не треба забувати, що до вагітності слід ретельно готуватися: заздалегідь пройти повне обстеження, обов’язково здати аналізи на TORCH-інфекції. Напруженість імунітету до краснухи може бути підтверджено достовірним способом – дослідженням сироватки крові методом імуноферментного аналізу.

Якщо ж вагітність настала, а дослідження показали, що захисту від краснухи немає, жінка повинна уникати будь-якого контакту з хворими, що мають шкірний висип. Також, варто обмежити перебування у місцях масового скупчення людей. Крім того, майбутня мама повинна привчити себе надягати маску при спілкуванні та догляді за старшими дітьми, якщо у них є ознаки респіраторного захворювання або висип, а також всіляко підвищувати захисні сили свого організму повноцінним харчуванням та відпочинком.

Будьте пильні до свого здоров’я та здоров’я своїх дітей!