10 фактів про грудне вигодовування

2

З 13 до 20 травня 2018 року в Україні пройде тиждень планування сім’ї  та збереження репродуктивного здоров’я. Протягом тижня відбуватимуться заходи, присвячені поширенню інформації про важливість раціонального планування сім’ї та таких важливих тем, як здоров’я матері та дитини, грудне вигодовування, принципи здорової поведінки та харчування.

13 травня українці відзначають День матері. В цей день нагадаємо про принципи правильного грудного вигодовування.

Грудне вигодовування є одним із найефективніших засобів збереження здоров’я дитини: грудне молоко є ідеальною їжею для новонароджених і дітей грудного віку, шляхом для забезпечення здоров’я і виживання дітей, надає переваги для подальшого розвитку дітей.

Особливо важливим грудне вигодовування є в перші шість місяців життя малюка. Для матерів, які годують грудьми, знижується ризик розвитку раку яєчників і молочної залози.

10 фактів про грудне вигодовування:

1. Грудне вигодовування протягом перших шести місяців критично важливе

 • розпочинати грудне вигодовування необхідно протягом першої години після пологів;
 • протягом перших шести місяців життя необхідно годувати дитину лише грудьми. Це забезпечить правильний розвиток дитини.
 • Рекомендовано продовжувати грудне вигодовування до дворічного віку і пізніше.

2. Грудне вигодовування забезпечує захист дітей від дитячих хвороб

 • Молоко матері містить всі поживні речовини, що необхідні дітям для здорового розвитку. А крім того, воно містить антитіла, що сприяють захисту дітей від поширених дитячих хвороб.

3. Грудне вигодовування забезпечує також переваги для матерів

 • Виключно грудне вигодовування є природним (але не гарантованим) методом регулювання народжуваності (98% захист протягом перших шести місяців після пологів). Воно знижує ризики розвитку раку молочної залози і яєчників, діабету типу 2 і післяпологової депресії.

4. Грудне вигодовування забезпечує переваги для дітей в майбутньому

 • Доведено, що підлітки і дорослі люди, яких вигодовували грудним молоком, з меншою ймовірністю мають зайву вагу або страждають від ожиріння. Також в них знижується ризик розвитку діабету 2 типу; вони демонструють вищі результати тестів та інтелектуальний розвиток.

5. Дитячі суміші не містять антитіл, які виявляються в грудному молоці

 • Довготривалі переваги грудного вигодовування для матерів і дітей не можна відтворити за допомогою дитячих сумішей. Надмірне розбавлення суміші з метою «розтягування» запасів може призводити до недостатності харчування.

6. Матерям необхідна підтримка

 • Часто молоді матері стикаються з труднощами, бо не вміють годувати грудьми: грудному вигодовуванню необхідно вчитися.
 • Створення належних умов для матері і дитини ще в медичному закладі сприяє ранньому грудному вигодовуванню. Важливо забезпечити спільне перебування матері і дитини, не переводити новонародженого в окрему палату, не застосовувати дитячі суміші без категоричних показань до цього.

7. Вийшовши на роботу, матері повинні продовжувати грудне вигодовування

 • Умови, що забезпечують можливості для матерів, такі як оплачувана декретна відпустка, неповний робочий день, ясла за місцем роботи, місця для зціджування і зберігання грудного молока і перерви, що надаються для грудного вигодовування, можуть сприяти грудному вигодовуванню.

8. Вводити тверду їжу слід поступово

 • У віці шести місяців слід вводити тверду їжу в вигляді пюре на додаток до триваючого грудного вигодовування, щоб задовільнити зростаючі потреби дітей у харчуванні. Їжу для дітей можна готувати окремо або з продуктів харчування, що призначаються для інших членів сім’ї.

9. При введенні твердої їжі не слід зменшувати кількість грудного молока.

10. ВІЛ і грудне вигодовування

 • ВІЛ-інфікована мати може передати інфекцію своїй дитині під час вагітності, пологів або грудного вигодовування. Антиретровірусні препарати (АРВ), які приймає мати чи дитина, яка зазнає ризику зараження ВІЛ, знижують ризик передачі інфекції. ВІЛ-інфіковані матері повинні отримувати АРВ і слідувати загальним принципам ВООЗ із годування дітей грудного віку.

Цікавий факт: грудне вигодовування є надзвичайно прибутковим для країни цілому. За результатами аналітичних досліджень, інвестиції в розмірі 4,70$ на одного новонародженого, вкладені зараз, можуть принести економічну вигоду на суму в 300$ млрд вже до 2025 року. На жаль, за даними ЮНІСЕФ та Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), жодна країна в світі не дотримується в повній мірі рекомендованих стандартів грудного вигодовування.

За матеріалами ВООЗ та ЮНІСЕФ.

Інформація з сайту Центру громадського здоров’я МОЗ України

https://phc.org.ua/news/show/10-faktiv-pro-grudne-vigodovuvannya-1