17 травня — День вишиванки

1

День вишиванки — міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу. Свято є самобутнім і самодостатнім, не прив’язане до жодного державного чи релігійного. У цей день кожен охочий може долучитись до свята, одягнувши вишиванку на роботу, до університету, школи чи садочка.

День вишиванки було започатковано студентами Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича у 2006 році. Спершу вишиванки одягнули лише кілька десятків студентів та викладачів. Протягом наступних років масштаби святкування в Україні лише росли. Крім того, до нього почала долучатись українська діаспора по всьому світу. У 2014 році свято відзначали, окрім України, вже у восьми країнах світу: США, Канаді, Німеччині, Італії, Франції, Португалії, Румунії, і навіть в Росії. На сьогодні географія свята охоплює понад 50 країн.

Саме ж свято запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно простого вчинку — одягнути вишиванку і в ній піти на роботу чи на навчання. Разом із тим, така дія має глибокий контекст, адже йдеться про вираження своєї національної та громадянської позиції, культурну освіченість та духовну свідомість. Як показує досвід, люди, одягнені у вишиванки завжди піднесені та усміхнені, адже у цьому стародавньому одязі закодовано багато символів сили, добробуту, краси та оберегів.

Кожна українська вишивана сорочка неповторна, через безліч узорів і технік вишивання, має магнетичну силу краси.

Найрізноманітніші і дивовижні візерунки вишивки створювали наші прабабусі. Через орнаменти і малюнки вони прагнули зберегти в родині любов і щастя, благополуччя і вірність, а самі вишиванки вважалися оберегом і символом краси та міцного здоров’я.

Колектив державної установи «Харківський обласний лабораторний центр МОЗ України» також долучився до святкування Дня вишиванки.