Алергенні кліщі, чим небезпечні і як з ними боротися?

Безымянный

Якщо лягаючи увечері в ліжко ви думаєте, що на самоті відпочиваєте від денних клопотів, то помиляєтесь, бо ви будете не самі, а в товаристві досить неприємних істот – алергенних кліщів.

Ліжко людини  є основним місцем перебування алергенних  кліщів. Пилові кліщі не є паразитами людини, вони не кусають її й не п’ють її кров. Більш того, вони не викликають й емоційної антипатії, як, наприклад, таргани, тому що невидимі неозброєним оком. Розміри кліщів від 0,1 мм до 0,5 мм. Виявити їх може лише фахівець у спеціально зібраних для цього пробах побутового пилу з постільної білизни, підлоги, в матрацах, подушках, ковдрах, книжках.

Небезпека пилових кліщів для людини пов’язана з тим, що самі кліщі залишають після себе фекалії, що містять травні ензими: білки Der f1 і Der p1, які сприяють виникненню алергічних реакцій у людей та розвитку захворювань: алергічного риніту (нежиті), атопічного дерматиту, ринокон’юнктивіту, бронхіальної астми.

Пиловві кліщі харчуються омертвілими клітинами (лусочками) людської шкіри, які людина втрачає 0,5-1 г щоденно. Основним місцем перебування і розмноження кліщів є килими, м’які меблі, місця скупчення побутового пилу (в одному грамі може міститися понад 500 пилових кліщів).

Найбільш сприятливими для розвитку алергенних кліщів є висока вологість (55 %) та температура (18-250С). Кліщі добре перезимовують у неопалювальних приміщеннях.

Традиційними методами боротьби з пиловими кліщами є тривале (не менше 2-х годин) прожарювання на сонці або виморожування на морозі подушок, ковдр, матраців;  регулярне вологе прибирання, у тому числі з застосуванням 20% розчину кухонної солі; періодична заміна матраців, ковдр, подушок; прання постільної білизни при температурі не нижче 65° C.

Ефективно на знищення кліщів діє пар, тому деякі речі можна пропарювати, прасувати, кип’ятити.

Лабораторіями ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України» на обласному та районному рівнях проводяться дослідження побутового пороху на наявність алергенних кліщів. За консультацією звертатись за тел. (057) 738-20-14 (бактеріологічна лабораторія, м. Харків, вул. Самсонівська, 43) та (057) 315-02-63 (відділення організації епідеміологічних досліджень, м. Харків, Помірки).