Церкаріози та їх профілактика

Безымянный

Досить часто, після купання у водоймищах, озерах чи річках, береги яких заросли вологолюбною  рослинністю і де є водоплаваючі птахи (особливо качки), виникають висипання на шкірі, почервоніння та сильний свербіж. Це може бути церкаріоз.

В народі церкаріоз називають «качачою хворобою», «водяним свербіжем», «свербіжем купальщиків». Це досить розповсюджена паразитарна хвороба, яка виникає після купання у заражених церкаріями (личинками качачих гельмінтозів — шистосом) водоймищах.      Особливо активними личинки стають у сонячні дні у теплій воді (на глибині 30 — 60 см). Небезпека заразитися церкаріозом триває досить довгий період (з липня по вересень).

При зараженні церкаріями шкіра червоніє, набрякає і через декілька годин покривається щільними вузликами розміром від просяного зерна до невеликої горошини. Межі вузликів, як правило, чіткі, на поверхні багатьох з них утворюються прозорі бульбашки. Особливо важко хворобу переносять діти. У дітей під час висипання підвищується температура тіла до 38 °С, погіршується загальний стан (порушується сон, апетит, вони стають неспокійними, дратівливими, капризують).

Висипання супроводжуються нестерпним свербіжем. Розчісування шкіри дуже небезпечне (можна занести інфекцію та отримати ускладнення).

При появі перших ознак захворювання після купання, для зменшення свербіжу можна зробити примочки з розчину харчової соди або із звичайної холодної води. Якщо ж крім шкірних проявів є й інші прояви хвороби (головний біль, головокружіння, підвищення температури тіла), слід звернутися до лікаря.

Щоб не заразитися церкаріозом необхідно:

  • уникати купання у водоймах, береги яких заросли рослинністю і в них плавають птахи (особливо качки);
  • після купання у «підозрілому» водоймищі ретельно обтерти шкіру рушником (щоб скинути личинок, які ще не проникли в товщу шкіри) та ретельно вимитися під душем з милом;
  • працівникам, які працюють у водоймищах, необхідно використовувати спецодяг (гумові чоботи, рукавички, комбінезони).