Де насправді містяться нітрати і як захистити себе

Безымянный

Якщо ви купували цьогоріч кавун, то певно думали про те — чи не забагато в ньому нітратів? Авжеж, адже всі чули про негативний ефект нітратів для нашого організму. У ільшості людей слово “нітрат” — це синонім отрути. І чомусь воно завжди асоціюється з кавунами. Втім, тут є два але: 1 — нітрати — це далеко не завжди отрута і 2 — вони містяться не лише в кавунах, а й в багатьох овочах і фруктах, воді та навіть в нашому організмі. Разом зі спільнотою «Клятий раціоналіст» розповідаємо більше про те, що таке нітрати, продукти, в яких вони містяться та як захистити себе від отруєння.

ЩО ТАКЕ НІТРАТИ І ДЕ ВОНИ МІСТЯТЬСЯ

Нітрати — це солі азотної кислоти, які також називають селітра. Ці солі є частиною багатьох рослин, ґрунту і навіть нашого організму.

Варто зазначити, що більшість здорових людей не матиме проблем з нітратами, адже в допустимих нормах нітрати абсолютно не страшні. Проте, якщо їх споживати з їжею або водою надто багато, вони починають концентруватися в організмі у великій кількості й тоді перетворюються на нітрити, які вже дійсно несуть шкоду.

На кількість нітратів в рослинах можуть впливати не тільки добрива, але й природні явища, які складно регулювати. Як-от хімічний склад ґрунту чи води для поливу, кількість світла, густота посівів та навіть частина доби, коли збирали урожай.

Поширена думка, що в кавунах міститься дуже багато нітратів. Насправді, зі своїми 60 міліграмами на кілограм вони далеко не рекордсмени. Найбільше нітратів міститься в шпинаті, селері, листовій капусті та столових буряках. В середньому 1-1,5 тисячі міліграмів на кілограм. Найменше шкідливих солей мають цибуля, перець, баклажани та зелений горошок (https://goo.gl/np5vk2).

ВООЗ рекомендованою денною дозою нітратів вказує 3,7 мг/кг, тобто 222 мг для людини, масою 60 кг. Проте це обмеження на сьогодні вважається занадто застережливим, адже у здоровому раціоні показники будуть вищими. Крім того, переваг від вживання овочів більше, ніж потенційних ризиків (https://goo.gl/5PpnBD)

ЯК МІНІМІЗУВАТИ ШКОДУ НІТРАТІВ НА ОРГАНІЗМ

Отримати небезпечні дози нітратів не так і просто, але якщо ви все ж переймаєтесь з цього приводу, то ось кілька порад, що допоможуть мінімізувати шкоду від нітратів та споживати їх менше:

  • Можна вживати менше овочів, фруктів та ягід з першого врожаю — нітратів в них все-таки може бути трохи більше. Тому ваша підозра, що не треба їсти перші кавуни — частково виправдана
  • Їжте тільки ті частини овочів та фруктів, що містять найменше нітратів

Це зовсім не обов’язкова процедура, яка у більшості ситуацій буде невиправданою. Але у деяких випадках (наприклад, якщо ви знаєте про високий рівень нітратів у ґрунтових водах) від цих частин можна позбавитись перед споживанням. У столових буряків потрібно відрізати верхню та нижню частину коренеплодів, у кабачків — шкірку, в огірків та редиски — відрізати хвостики та очистити від шкірки, в капусті варто позбавитись верхніх листків та не їсти качан. Кавуни, як і дині, найбільшу частину нітратів накопичують в недостиглій частині м’якоті, яка прилягає до шкірки. Особливо ці поради актуальні для дитячого харчування.

  • Готуйте овочі

Одним із ефективних способів зменшити кількість нітратів є виварювання. За 40-50 хвилин кількість нітратів зменшується приблизно на 40-80%.

  • Не купуйте нітрат-тестери, бо вони не працюють

Ці прилади вимірюють електропровідність солевмісних розчинів загалом, тому враховуються не тільки нітрати, а й всі інші солі — фосфати чи натрієві, які насправді нам потрібні. Похибка таких вимірів може досягати мало не 1000%. Визначити достовірно кількість нітратів можна тільки в лабораторних умовах.

І пам’ятайте, овочі, фрукти та ягоди — це невід’ємна частина здорового харчування. Боятися нітратів і тому знижувати їхню кількість у раціоні — абсолютно не потрібно.

 

 

Інформація з сайту МОЗ України