Паротитна інфекція (епідемічний паротит) у дітей

Безымянный

Паротитна інфекція — гостре інфекційне захворювання вірусної етіології, що характеризується системним ураженням залозистих органів, переважно привушних, слинних залоз, а також ендокринних залоз і нервової системи.

Вірус епідемічного паротиту нестійкий у навколишньому середовищі, швидко гине під дією фізичних і хімічних чинників: гине внаслідок нагрівання до 40°С впродовж 10 хвилин.

Механізм передачі інфекції — повітряно-крапельний. Єдиним джерелом інфекції епідемічного паротиту є хвора людина (антропонозна інфекція). Вірус міститься в слині хворого. Захворілий стає заразним наприкінці інкубаційного періоду, найбільша заразливість у перші 3 – 5 днів хвороби, яка припиняється на 9-й день від початку хвороби.

Особливу небезпеку являють хворі на стерті, атипові та безсимптомні форми хвороби, які досить поширені в епідемічних осередках.

Сприйнятливість до епідемічного паротиту досить висока. Найчастіше захворювання зустрічається серед дітей віком від 5 до 15 років. Максимальна захворюваність припадає на дошкільний і молодший шкільний вік. Діти 1-го року життя хворіють украй рідко (мають пасивний імунітет від матері).

Інкубаційний період всередньому триває 11 – 21 день. Зрідка впродовж перших днів спостерігаються продромальні явища у вигляді розбитості, нездужання, болю в м’язах, головного болю, мерзлякуватості, розладу сну, зниження апетиту. Типова клінічна картина характеризується підвищенням температури тіла (від субфебрильної до 40,0 С), інтоксикацією і ураженням слинних залоз.

Стерті форми хвороби через слабку вираженість клінічних проявів часто не розпізнаються, хворі не ізолюються і стають джерелом поширення інфекції в колективі. Паротитна інфекція часто має хвилеподібний перебіг із повторними підвищеннями температури тіла. Захворювання звичайно закінчується сприятливо. Набряклість уражених залоз триває протягом 5 – 7 днів. Нагноєння залоз не спостерігається.

Пам’ятайте! Нажаль, противірусної терапії проти цього захворювання сьогодні не існує, тому захистом від можливих ускладнень під час таких захворювань є лише вакцинація. На сьогодні вакцинація проти кору, краснухи та паротиту в Україні проводиться комбінованою вакциною у кабінетах щеплень закладів охорони здоров’я. Не позбавляйте свою дитину права бути здоровою! Бажаємо Вам здоров’я!