Про результати лабораторних досліджень води з джерел нецентралізованого водопостачання на території Харківської області за 2018 рік

Безымянный

За 2018 рік в м. Харкові та Харківській області за санітарно-хімічними показниками досліджено 5267 проб води з джерел нецентралізованого водопостачання, з яких 45,9% не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

У досліджених пробах води виявлені перевищення нормативних показників по загальній жорсткості, кольоровості, каламутності, вмісту нітратів, нітритів, фторидів, аміаку, сульфатів, хлоридів, сухого залишку, заліза.

Основним з проблемних питань регіону залишається перевищення вмісту нітратів у воді джерел нецентралізованого водопостачання, що є одним з основних чинників, який негативно впливає на стан здоров’я населення, особливо дітей. Протягом 2018 року  у воді колодязів, яку споживають діти віком до 3-х років, кратність перевищення вмісту нітратів до 2,5 ГДК (гранично допустима концентрація) виявлена у Дергачівському, Великобурлуцькому, Куп’янському, Дворічанському, Богодухівському, Вовчанському районах та  м. Первомайському; перевищення до 5,0 ГДК – у Харківському, Валківському, Зміївському,  Золочівському, Балаклійському, Ізюмському, Кегичівському, Зачепилівському, Печенізькому,  Барвінківському та містах Лозова, Люботин, Куп’янськ; перевищення до 10,0 ГДК — у Красноградському, Чугуївському, Первомайському, Коломацькому, Краснокутському, Лозівському, Близнюківському, Борівському  районах та  до 17,6 ГДК — у Нововодолазькому районі.

Перевищення ГДК нітратів встановлено у 44,1% досліджених проб води з колодязів.

За мікробіологічними показниками досліджено 2278 проб води з колодязів та каптажів джерел, з них 28,2% проб не відповідають нормативам.

У місті Харкові досліджено 57 проб води з каптажів 12 природних джерел. За санітарно-хімічними показниками не відповідали нормативним вимогам 15,8% проб, за мікробіологічними показниками – 17,9%. Протягом 2018 року у воді з 4-х джерел реєструвались проби з відхиленнями від норм за мікробіологічними показниками (селище Олешки Київського району, «Манжосів яр», «Олексіївська балка», джерело по вул. Мінераловодській). Вода з каптажів 2-х джерел не відповідала нормативним вимогам за санітарно-хімічними показниками — селище Олешки (перевищення нормативу по вмісту нітратів) та парк «Юність» (перевищення нормативу по вмісту нітратів та загальній жорсткості).