Лептоспіроз

leptospiroz_26_04_16

Лептоспіроз – спільне для людей та тварин небезпечне інфекційне захворювання, що характеризується лихоманкою, ураженням нирок, печінки, нервової системи. Летальність досягає 10%.

Джерелом хвороби для людини є дрібні ссавці (миші, щури, тощо) та свійські тварини (насамперед собаки, свині).
Зараження людей відбувається під час купання у відкритих водоймах, на рибалці, при вживанні інфікованих продуктів і води, догляді за хворими тваринами. До організму людини лептоспіри попадають через ушкоджену шкіру та слизові оболонки.

Перші ознаки захворювання виникають через один-два тижні після інфікування, це: різке підвищення температури тіла до 39-40˚С, сильний головний біль, слабкість, інтенсивний біль у м’язах ніг, крововиливи у склери очей та висипання на шкірі, ознаки жовтяниці. Найбільш тяжкий перебіг хвороби має іктерогеморагічний лептоспіроз, основним носієм його збуднику є сірі пацюки.

Інфікованість лептоспірами дрібних ссавців обумовлює існування природних осередків інфекції. В області виявлено 21 осередок, в межах яких розташовано 68 населених пунктів у 19 районах області та у м. Харкові. Більшість осередків прив’язано до заплав річок Сіверський Донець, Мжа, Уди, Лопань, Орель, Орчик, Оскол. Значну епідемічну небезпеку мають осередки у місцях масового відпочинку населення – на березі Печенізького та Червонооскільського водосховищ, рекреаційної зони пгт.Есхар. Активність природних осередків зростає у літньо-осінній період.

У 2015 році 14,3% позитивних результатів дослідження на лептоспіроз отримано від дрібних ссавців, відловлених в Близнюківському, Богодухівському, Вовчанському, Великобурлуцькому, Золочівському, Ізюмському, Куп’янському, Сахновщинському районах області та м.Харкові (Основ’янське озеро). У поточному році позитивні результати ще не реєструвалися.

Щоб запобігти хворобі, рекомендується дотримуватись наступних правил:

  • уникати купання у незнайомих водоймищах, особливо поблизу ділянок з густою рослинністю та випасом сільськогосподарських тварин, не заходити до води при наявності на шкіри відкритих ран та подряпин;
  • не рибалити, стоячи у воді босоніж – треба користуватися гумовими чоботами;
  • роботи по заготівлі сіна, збиранню врожаю на вологому ґрунті, догляду за тваринами проводити у вологонепроникному взутті, гумових рукавичках;
  • не мити овочі, посуд, руки перед вживанням їжі водою з відкритих водоймищ;
  • продукти харчування зберігати у недоступній для дрібних ссавців тарі;
  • у житлових та підсобних приміщеннях при наявності мишей та щурів проводити дератизацію.

При виникненні підозри на захворювання треба негайно звернутися по медичну допомогу.