Всесвітній день боротьби з малярією

Безымянный

25 квітня відзначається Всесвітній день боротьби з малярією — World Malaria Day.

Всесвітня організація охорони здоров’я, яка прийняла п’ятнадцятирічну «Глобальну технічну стратегію боротьби з малярією на 2016-2030 роки» передбачає зменшити кількість нових випадків малярії та рівень смертності від неї як мінімум на 90%; ліквідувати малярію, як мінімум у 35 державах та попередити повернення малярії в країни, вільні від малярії.  Протягом останніх років людство досягло великих успіхів у боротьбі з малярією, однак це захворювання все ще продовжує загрожувати здоров’ю населення багатьох країн світу і щороку забирає мільйон життів.

За оцінкою ВООЗ в зоні ризику зараження малярією перебуває близько половини       (3,2 млрд) населення Земної кулі. Щорічно у світі реєструється 300 — 500 мільйонів випадків захворювань. Найскладнішою ситуація з малярії залишається в країнах Африки, де реєструється 80% усіх випадків. Зберігається високий рівень захворюваності в країнах Тихоокеанського регіону, Південно-Східної Азії, Центральної та Південної Америки, деяких країнах СНД (Азербайджані, Вірменії, Таджикистані, Узбекистані, Киргизстані, Російській Федерації, Грузії).

У більшості країн Європейського регіону, у тому числі в Україні передача місцевої малярії припинена (реєструються завізні, у т.ч. «аеропортні» випадки).

Ситуація з малярії у Харківській області є нестійкою, що обумовлено реєстрацією завізних випадків (щорічно від 3 до 12 хворих), значною кількістю прибулих з ендемічних країн та наявністю переносників (визначається 6 видів малярійних комарів).

Нагадуємо! Малярія — це група трансмісивних захворювань, що передаються від хворої до здорової людини через укуси малярійних комарів і протікають з лихоманкою, ознобом, проливним потом.

При поїздках у країни тропічного клімату необхідно дотримуватися деяких запобіжних заходів, а саме: проводити індивідуальну хіміопрофілактику (приймати протималярійні препарати), яку треба розпочинати за тиждень до виїзду, продовжувати увесь період перебування та ще протягом 4 тижнів після повернення (препарат та його профілактична доза визначається лікарем), користуватися репелентами, захищати житло від зальоту комарів. Вибір протималярійного препарату залежить від країни виїзду.

Слід пам’ятати, що впродовж трьох років з моменту повернення з ендемічної по малярії країни, при зверненні за медичною допомогою з приводу підвищення температури, необхідно повідомити лікаря про факт перебування в тропічній країні та обстежитися на малярію. Самолікування в домашніх умовах недопустиме, так як збудник захворювання дуже швидко розмножується в організмі людини,  що приводить до тяжких наслідків.