Про результати моніторингових відвідувань дитячих навчальних закладів за І півріччя 2019

Безымянный

Фахівцями ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України» проводяться моніторингові відвідування дитячих навчальних закладів, в ході яких здійснюються лабораторні дослідження.

За І півріччя 2019 року дослідження проведені у 394 дитячих навчальних закладах області, з них у 188 (53,9%) закладах виявлено відхилення від нормативних вимог.

При проведенні досліджень питної води на відповідність вимогам ДСанПіН 2.2.4-171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» перевищення показників епідемічної безпеки виявлено у 21 закладі (8,0% із числа обстежених) за санітарно-хімічними показниками — у 28 закладах (16,8% із числа обстежених) 7 районів області (Вовчанський, Ізюмський, Близнюківський, Лозівський, Борівський, Валківський, Харківський) та м. Лозова.

За результатами досліджень змивів на харчоблоках (кухонний інвентар, столовий посуд, спецодяг, руки працівників) виявлено бактерії групи кишкової палички у 88  закладах (25,5% із числа обстежених) в 9 районах області (Борівський, Красноградський, Кегичівський, Нововодолазький, Балаклійський, Дергачівський, Золочівський, Сахновщинський, Вовчанський),  містах Харків та Люботин. Це свідчить про недотримання санітарно — гігієнічних вимог  щодо режиму миття кухонного інвентарю та столового посуду, недотримання персоналом правил особистої гігієни, що може призвести до виникнення спалахів кишкових інфекцій у дитячих колективах.

При дослідженні готових страв за мікробіологічними показниками у 11 закладах (3,2% із числа обстежених) 2 районів області (Борівський, Куп’янський) та в
м. Харкові результати досліджень не відповідали вимогам нормативної документації, що також може бути причиною виникнення спалахів кишкових інфекцій у дітей.

За результатами вибіркового обстеження на ентеробіоз (паразитарне захворювання з контактно-побутовим механізмом передачі інфекції) в 23 дитячих дошкільних закладах (19,8% із числа обстежених) та в 41 школі (35,3% із числа обстежених) 6 районів області   (Ізюмський, Барвінківський, Борівський, Первомайський, Балаклійський, Кегичівський), містах  Ізюм та Люботин виявлено ентеробіоз у 211 дітей та 9 осіб персоналу.  Враховуючи те, що основним фактором передачі ентеробіозу є руки, забруднені яйцями  гельмінтів, а також забруднені предмети побуту (дверні ручки, поверхні меблів, кухонне приладдя, вікна та підвіконня, посуд, іграшки тощо) – у вищезазначених закладах дітьми та персоналом не дотримуються правила особистої гігієни, не проводиться належне миття та дезінфекція предметів побуту.

За результатами дослідження  фізичних факторів у групових осередках та навчальних приміщеннях дитячих навчальних закладів встановлено, що не забезпечено нормативні рівні освітленості у 8 закладах (3,2% із числа обстежених) 3 районів області (Золочівський, Зачепилівський, Куп’янський) та м. Ізюмі,  не дотримуються параметри мікроклімату в        9 закладах  (6,6% із числа обстежених) 2 районів області (Куп’янський, Краснокутський) та      м. Харкові, що є порушенням вимог «Санітарного регламенту  для дошкільних навчальних закладів», затв. наказом МОЗ України  від 24.03.2016  № 234 та «Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу»  (ДСанПіН 5.5.2.008-01).

Інформації щодо результатів моніторингових відвідувань (візитів) по кожному перевіреному дитячому навчальному закладу направлені до відома та реалізації наданих рекомендацій  керівникам та власникам дитячих закладів, а також надані в органи влади та органи місцевого самоврядування адміністративних територій.