Оперативні дані щодо захворюваності на кір у Харківській області

5

За 30 тиждень поточного року серед мешканців області зареєстровано 8 хворих, з них 1 (12,5%) дитина. Серед мешканців м. Харкова – 7 випадків, Балаклійського району – 1.

З початку року станом на 24.07.2019 зареєстровано 4468 хворих. Переважна більшість захворілих – дорослі (3080 осіб – 68,9%), питома вага дітей – 31,1% (1388 осіб).

За соціальними групами населення розподіл хворих наступний: непрацюючі – 30,0%, робітники транспорту, промпідприємств та інші – 18,5%, учні загальноосвітніх шкіл та шкіл-інтернатів – 15,2%, студенти вищих навчальних закладів, учні технікумів та ПТУ – 10,2%, неорганізовані дошкільники – 9,7%, службовці – 5,0%, медичні працівники – 4,1%, діти, які відвідують дошкільні навчальні заклади – 4,0%, працівники шкіл, ДНЗ, сільського господарства та харчової промисловості – 1,9%, пенсіонери — 0,8%, діти дитячих будинків – 0,6%.

Питома вага нещеплених серед захворілих склала 70,6% – 3153 особи, у тому числі з причин відмови та відсутності даних про проведені щеплення – 92,4% (2912 хворих). Аналіз захворюваності щеплених (1315 осіб) показав, що 454 хворих (34,5%) мають тільки одне щеплення, тобто також не мають імунного захисту.

Зареєстровано 125 спалахів, з кількістю уражених — 760 осіб, з них 57 у побуті, 44 у навчальних закладах, 17 у закладах охорони здоров’я, 5 за місцем роботи та 2 у закладах закритого типу. Локалізовані у межах інкубаційного періоду — 123 спалахи, у  2 – протиепідемічні заходи тривають.

Показники охоплення щепленнями населення для формування достатнього популяційного імунітету залишаються низькими. Зберігається ризик продовження та посилення спалаху кору. Вступна кампанія та повернення дітей з літніх канікул, створення нових організованих колективів у новому навчальному році при низькому рівні охоплення щепленнями і відсутності достатнього імунного захисту, сприятиме активізації епідемічного процесу та зростанню захворюваності. Без активного впровадження додаткових заходів з імунізації від кору стабілізації епідемічної ситуації не відбудеться.

Міністерство охорони здоров’я України наголошує на важливості проведення додаткової посиленої імунізації, а саме: серед дітей дошкільного та шкільного віку, студентів середніх та вищих навчальних закладів без обмежень по віку, а також серед дорослих у групах професійного ризику (медичних працівників, працівників освітніх закладів, немедичних працівників закладів охорони здоров’я тощо).

Проведення щеплень залишається найефективнішим профілактичним засобом. На сьогодні в області щеплення проти кору проводять двома вакцинами «Пріорикс»/Priorix (виробник Glaxosmithkline Biologicals S.A., Бельгія) та «М-М-Р ІІ»/M-M-RII (виробник   Merck & Co., Inc., США).