Більше трав, менше солі

Відповідно до Медичного календаря здоров’я у третій декаді серпня щорічно проводяться заходи до Дня «Більше трав, менше солі», який відзначається 29 серпня.

За даними Всесвітньої організація охорони здоров’я (ВООЗ) внаслідок  надлишкового споживання харчової солі у світі щороку вмирає 4,1 млн осіб  – майже 10 % усіх, чиє життя забирають неінфекційні захворювання. Зловживання сіллю – провідна причина гіпертонії, яка є передумовою інсультів та інфарктів.

За даними дослідження STEPS, що проводилося в Україні за методологією ВООЗ у 2019 році, виявлено, що кожен українець в середньому щодоби вживає приблизно 12,6 грамів солі, що міститься у всіх спожитих протягом доби харчових продуктах та стравах. Це більш ніж удвічі перевищує рекомендований ВООЗ рівень – 5 грамів (близько однієї чайної ложки).

В цю норму входить й так звана «прихована сіль», що міститься в готових до споживання технологічно оброблених харчових продуктах (хліб, м’ясні та рибні продукти, солоний сир, готові соуси, консервовані овочі тощо). Щодня з такою їжею ми споживаємо понад 70% солі, не помічаючи цього. А дарма, оскільки, наприклад, білий хліб містить близько 1,4 г солі на 100 г, ковбасні вироби – до 5 г солі на 100 г, піца, чіпси, солоні сухарики – до 4,5 г солі на 100 г. Саме тому обмеження споживання технологічно оброблених харчових продуктів з високим вмістом солі є одним з головних правил здорового харчування.

Відмовлятись від солі потрібно повільно, тому що різке вилучення її з продуктів харчування може шокувати смакові рецептори й звести нанівець спроби щодо обмеження вживання солі. Разом з тим смакові рецептори майже не здатні розрізнити зменшення кількості солі майже на чверть. Поступово зменшуйте кількість солі при приготуванні їжі вдома. Намагайтеся споживати без солі натуральні, необроблені харчові продукти.

Додати їжі смаку без солі допомагає використання всіляких трав та прянощів. Саме тому популяризація використання пряних трав в раціоні є важливою складовою формування звичок здорового харчування. Трави погано переносять теплову обробку, тому краще їх додавати в кінці приготування страв або вживати свіжими. Сушені трави вважаються більш інтенсивними по аромату, тому замінювати ними свіжі потрібно в пропорції 1: 3
(1 частина сушених дорівнює 3-м частинам свіжих). Що стосується беззаперечних корисних властивостей пряних трав, то в кулінарії вони використовуються в таких малих кількостях, що їх корисні властивості вкрай незначні. А ось смакове задоволення й користь для обмеження вживання солі величезні.

Тож вживайте більше пряних трав з користю для здоров’я!