ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ З АЛЕРГІЄЮ

Щороку 8 липня в усьому світі відзначається Всесвітній день боротьби з алергією. Вперше його відзначали у 2005 році за рішенням Всесвітньої організації з алергії і Всесвітньої організації з імунопатології. Мета проведення цього Дня – підвищення обізнаності суспільства про цю групу захворювань, а також наголосити на необхідності своєчасного лікування та важливості дотримання профілактичних заходів.

Згідно зі статистичними даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) алергією страждає близько 40 % населення нашої планети. При наявності алергії у одного з батьків ризик розвитку алергії у дитини становить 33 %, а при наявності алергії в обох батьків – 70 %.

Алергі́я – змінена чутливість організму людини до чужорідних речовин (здебільшого білкової природи), що вводяться повторно.

Основними речовинами, що викликають алергію, є: пил (вуличний, домашній або книжковий); пилок рослин; шерсть домашніх тварин або лусочки їх шкіри; спори грибків або цвілі; продукти харчування (найчастіше: яйця, молоко, пшениця, соя, морепродукти, горіхи, фрукти); отрута (при укусі) бджіл, ос, джмелів, мурашок, інших комах; медичні препарати (пеніцилін та ін.); латекс; побутова хімія.

Симптоми алергії залежать від місця контакту алергену з організмом людини (дихальні шляхи, пазухи носа, шкіра, система травлення). При цьому відзначаються наступні місцеві реакції: чхання (зазвичай сильно і часто); свербіж, почервоніння, набряк, висипання, лущення шкіри тощо.

Класифікація алергічних реакцій за клінічними формами:

  1. Алергодерматози (алергічні захворювання шкіри: атопічний дерматит, кропив’янка, ангіоневротичний набряк Квінке);
  2. 2. Алергічний риніт (свербіж у носі та рясне виділення рідкого секрету з носа).
  3. Алергічний кон’юнктивіт (свербіж в очах, сльозотеча, почервоніння очей і набряк повік).
  4. Поліноз – алергічний риніт, який викликаний пилком рослин.
  5. Бронхіальна астма (кашель, стиснення у грудях, відчуття нестачі повітря, утруднення дихання або задишка).
  6. Сироваткова хвороба – генералізована алергічна реакція на введення медикаментів, зокрема на чужорідний білок сироватки.
  7. Анафілактичний шок – генералізована реакція організму на контакт з алергеном, яка характеризується спочатку збудженням з наступним пригніченням центральної нервової системи, бронхоспазмом і різким зниженням артеріального тиску. Це є найбільш тяжкий прояв алергії, який потребує надання невідкладної медичної допомоги.

Профілактика алергії включає кілька основних правил:

– не допускайте ситуацій, що провокують загострення алергії: не вживайте продукти, що є алергенами; уникайте запахів, що викликають алергічні реакції; обмежте перебування в приміщеннях з пилом; уникайте контактів з тваринами;

– відмовтеся від прогулянок на природі уранці та вдень, коли дерева і рослини виділяють найбільшу кількість пилку;

– регулярно проводьте вологе прибирання житлового приміщення;

– закрийте вікна і кватирки, провітрюйте приміщення увечері;

– періть одяг та білизну щодня при температурі не нижче 60о С;

– знімайте взуття біля порога, цей простий, але необхідний захід – профілактика алергії від пилку рослин, спор мікроорганізмів;

– промивайте пазухи носа з метою вимивання алергенів (добре проводити такі процедури сольовим розчином або морською водою);

– при проведенні будь-яких ін’єкцій обов’язково попереджайте лікаря, що у Вас чи у Вашої дитини є алергія.

Не займайтесь самолікуванням!

При проявах алергії обов’язково звертайтесь до лікаря!