Всесвітній день боротьби з поліомієлітом

Щороку 24 жовтня відзначається Всесвітній день боротьби з поліомієлітом. Захворювання та його наслідки залишаються серйозними питаннями для світової спільноти й сьогодні.

Поліомієліт – гостре інфекційне вірусне захворювання, яке спричиняє ураження центральної нервової системи із виникненням парезів і паралічів. Джерелом інфекції є хвора людина. Найчастіше зараження відбувається через брудні руки, заражену їжу або воду. Захворіти на поліомієліт може кожен невакцинований, проте найбільшу загрозу вірус становить для дітей у віці до 5 років.

Близько 5% хворих на поліомієліт помирають через ураження дихальних м’язів, а 1 із 200 стає інвалідом через невиліковний параліч м’язів, деформацію хребта і кінцівок. У разі одужання функція вражених нервів і м’язів не відновлюється.

На сьогодні не існує ліків від поліомієліту. Проте ефективні методи боротьби з цим небезпечним захворюванням є.

Глобальна ініціатива щодо ліквідації поліомієліту (ГІЛП), яка була створена саме для вирішення даних питань, разом зі своїми партнерами допомогла країнам досягти величезного прогресу у захисті населення від цієї виснажливої хвороби. З моменту заснування ГІЛП захворюваність на поліомієліт у світі знизилася на 99,9%. За останнє десятиліття програма ерадикації поліомієліту значно просунулася вперед:

  • у 2014 році Регіон Південно-Східної Азії Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) було оголошено вільним від поліовірусу;
  • дикі поліовіруси (ДПВ) 2-го та 3-го типу були оголошені ліквідованими відповідно у 2015 та 2019 роках;
  • у серпні 2020 року Африканський регіон ВООЗ був сертифікований як вільний від поліовірусу.

На сьогодні залишається завдання остаточно подолати поліомієліт і позбавитися останніх 0,1% випадків захворювання.

За рекомендаціями ВООЗ 95% імунного прошарку населення є запорукою припинення розповсюдження вірусу. Тож, головним і найефективнішим заходом профілактики поліомієліту є вакцинація. Щоб захистити життя та здоров’я своєї дитини, необхідно забезпечити для неї повну та своєчасну вакцинацію. Згідно з національним календарем профілактичних щеплень (Календар) усі діти в Україні віком 2 та 4 місяці повинні бути щеплені  інактивованою поліомієлітною вакциною, в 6, 18 місяців та 6, 14 років – ревакциновані живою оральною поліовакциною.

Усі вакцини за Календарем є абсолютно безоплатними для дітей. Навіть якщо дитина пропустила планові, вона може надолужити їх безоплатно.

Не будьте байдужими, безпека наших дітей – наша відповідальність!