Всесвітній день моніторингу якості води

Всесвітній день моніторингу води був заснований у 2003 році Американським фондом чистої води (ACWF) як глобальна освітня програма. Програма  має на меті підвищити обізнаність громадськості та залучити її до захисту водних ресурсів у всьому світі, адже від якості води, її складу залежить здоров’я всього людства.

Всесвітній день моніторингу якості води у всьому світі відзначають щорічно 18 вересня. Людство використовує воду як для питних потреб, так і для оздоровчих, рекреаційних.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я половина жителів нашої планети вживає забруднену воду. А вода може бути фактором передачі багатьох захворювань. Адже мікробне забруднення чи значна кількість певних хімічних речовин не змінюють суттєво органолептичних властивостей води (смак, запах, колір), а відповідно не викликають  підозри щодо її безпечності, особливо, коли цю воду вживають протягом тривалого часу і не скаржаться на здоров’я. Та  все-таки ризики є.

Моніторинг якості води  віднесений до  основних завдань  системи громадського здоров’я, зокрема  центрів контролю та профілактики  хвороб.

На території Харківської області джерелами прісної води є підземні водоносні горизонти та поверхневі водойми.

Лабораторіями нашої  установи здійснюється моніторинг якості питної води централізованого (водопроводи) та нецентралізованого водопостачання (колодязі, каптажі природних джерел), а також води поверхневих водойм в місцях масового відпочинку населення.

Зважаючи на значні ризики масових  захворювань в результаті забруднення води з початку повномасштабної агресії російської федерації  фахівцями центру здійснюється щоденний моніторинг  якості питної води в контрольних точках.

За результатами проведених досліджень з початку року виявлені відхилення від  гігієнічних нормативів:

якості та безпечності води централізованого водопостачання в 1,8% досліджених проб  за показниками епідемічної безпеки та у 2,3% – за санітарно-хімічними показниками;

якості та безпечності води нецентралізованого водопостачання в 39,2% досліджених проб за показниками епідемічної безпеки та в 37,3% – за санітарно-хімічними показниками;

води поверхневих водойм в місцях масового відпочинку населення в межах зони купання  –  за мікробіологічними показниками в 47,6% досліджених проб, за санітарно-хімічними показниками усі проби відповідали вимогам гігієнічних нормативів.

Масових захворювань, пов’язаних із вживанням неякісної питної води або з купанням у водоймах області, не зареєстровано.

Тож результати досліджень підтверджують  необхідність захисту водних  ресурсів нашого регіону, до якого може долучитись кожен уже відсьогодні.  Адже  засмічення берегів річок, миття автомобілів у невстановлених місцях, порушення правил утримання вигрібних ям – це лише незначна частина  порушень, відмовившись від яких, ми  разом збережемо чисту воду в річках, колодязях, водоносних горизонтах та, зрештою, у водопровідних кранах.

Бережіть себе і своє здоров’я! Будьте впевненими у якості  води, якою ви  користуєтесь.