День обізнаності щодо самоушкодження

1 березня – День обізнаності щодо самоушкодження (Self-injury Awareness Day). Самоушкодження – це навмисне заподіяння собі фізичної шкоди, критична ознака емоційного розладу. Більшість людей, які наносять собі порізи, проколювання шкіри, удари, укуси, припалюють себе сигаретами тощо, не хочуть та не планують завдати собі смертельної шкоди. Однак не варто недооцінювати небезпеку від таких дій, адже самоушкодження може призвести й до суїцидальної поведінки.

Зазвичай така поведінка пов’язана зі стресом, тривогою, депресією, коли вони стають для людини нестерпними. Багато людей здатні подолати напругу, розмовляючи з близькими. Утім, деякі люди не можуть впоратися з почуттями та переживаннями, які їх переповнюють, тому наносять собі шкоду, щоби впоратися з напругою всередині.

Не варто засуджувати чи боятися такої поведінки, якщо помітили її у близької людини. Намагайтеся всіляко підтримати людину, не бійтеся спробувати поговорити з нею про її переживання. Дайте зрозуміти, що ви хочете допомогти їй.

Якщо ви доросла людина, то у разі появи у вас самоушкоджувальної поведінки, зверніться за допомогою до сімейного лікаря або до фахівця з психічної допомоги.

Якщо ви неповнолітній – попросіть допомоги у батьків чи дорослих, яким ви довіряєте.

Якщо ви спеціаліст (сімейний лікар, соціальний працівник, педагог, священник або інший представник допомагаючих професій) ви можете розповісти батькам та дітям/підліткам про самоушкоджувальну поведінку та допомогти з плануванням надання підтримки.

Центр громадського здоров’я України

#висловлюйдумки