День руху заради здоров’я

10 травня прихильники здорового способу життя у всьому світі відзначають День руху заради здоров’я (World Move for Health). Ініціювала його у 2003 році Всесвітня організація охорони здоров’я з метою привернути увагу до здорового способу життя і фізкультури, яка є невід’ємною його складовою.

У тому, що фізична активність впливає на здоров’я, немає ніяких сумнівів. Ми всі чули таку фразу: «Рух – це життя, а життя – це рух!». І це правда!

Гіподинамія – це порушення функцій організму, яке сталося через обмеження рухової активності. Вона є наслідком звільнення людини від фізичної праці та особливо впливає на серцево-судинну систему: слабшає сила скорочень серця, зменшується працездатність, знижується тонус судин. Наслідком гіподинамії можуть стати ожиріння й атеросклероз.

У цей день заклик підтримувати активний спосіб життя, щоб залишатися здоровим і запобігати хворобам, цей день стимулює пересічних громадян докладати зусиль для поступового прогресу. Почніть дотримуватися здорового способу життя прямо зараз.     Підтримуйте фізично активний спосіб життя і зробіть заняття частиною вашого повсякденного життя.

Заохочуйте дітей та молодь до занять ранковою зарядкою,  як одного з чинників фізичного розвитку та зміцнення здоров’я людини, виховуйте стійкий інтерес і звичку до систематичних занять фізичною культурою та спортом, сприяйте загартуванню організму.

В 2022 році напередодні Чемпіонату світу з футболу, фінальну частину яку було проведено в Катарі (Середній схід), Всесвітня організація охорони здоров’я, Міністерство охорони здоров’я Катару та ФІФА представили новий цифровий додаток, призначений для сприяння підвищенню рівнів фізичної активності та зміцненню здоров’я та благополуччя мільйонів молодих людей.

GenMove season 1 – це ігровий додаток, в якому використовуються передові технології відстеження рухів у поєднанні зі штучним інтелектом (ІІ), який дає дітям віком 8–15 років можливість енергійно рухатися під час відеоігор. Ці ігри вимагають виконання цілого ряду рухів, що розвивають різні фізичні навички, та підходять для дітей з будь-яким рівнем фізичної підготовки.

Більш детальна інформація про ігровий додаток за посиланням: https://www.who.int/be/news/item/19-11-2022-digital-app-released-to-boost-physical-activity—and-help-get-children-moving

Широко відомий той факт, що недолік рухів негативно впливає на перебіг складних біохімічних і фізіологічних процесів в нашому організмі. При цьому значно знижується функція центральної нервової системи, як наслідок – швидше настає стомлення. Людина стає млявою, неуважною, знижується діяльність гормонів. При гіподинамії спостерігається погіршення загального обміну речовин. З віком цей процес ще більшою мірою посилюється. З цього випливає висновок – людині просто необхідно рухатися при першій-ліпшій можливості. Тільки заняття фізичними вправами й спортом в змозі забезпечити нормальне живлення серцевого м’яза і захистити людину від багатьох захворювань.

Всесвітня організація охорони здоров’я рекомендує дорослим приділяти фізичним навантаженням як мінімум 75 хвилин в тиждень.

Фахівці Університету Юти з’ясували, що навіть одна хвилина тренування має значення. Протягом трьох років вони відслідковували стан здоров’я і фізичну активність  2 202 жінок і 2 309 чоловіків. Дослідники прийшли до висновку, що одна хвилина тренувань високої інтенсивності знижує ймовірність ожиріння на 5% у жінок і на 2% у чоловіків.

Кожен з нас може інвестувати у своє здоров’я, і ці інвестиції – ніщо інше, як звичайна активність. Всесвітній день руху для здоров’я має стати певним поштовхом до зміни способу життя.

Що можна зробити в цей день?

– придбати абонемент до фітнес-центру, записатися в басейн;

– зібратися з друзями та й відправитися на велопрогулянку, зіграти у футбол;

– зробити 10 000 кроків тощо.

Пам’ятайте, що рухова активність може замінити будь-які ліки, проте навіть самі дорогі та ефективні таблетки не зможуть замінити фізичних навантажень.

Більше рухайтеся і будете здорові!