Манікюр для тих, хто в медицині

У світі існує безліч професій, де гігієна рук понад усе, зокрема, лікар та медична сестра. Кожен з медичних працівників має прямий дотик до пацієнта, тому така, на перший погляд, дрібничка як манікюр може загрожувати здоров’ю пацієнтів. Адже руки медичного персоналу є основним фактором передачі збудників інфекційних захворювань та розповсюдження їх в закладах охорони здоров’я.

Статус медичних працівників висуває жорсткі умови до зовнішнього вигляду, зокрема до рук. Нігті медиків повинні бути доглянутими, але навіть всупереч модним тенденціям мають бути короткими та без лаку. Такі вимоги прописані у наказі Міністерства охорони здоров’я України від 03.08.2021 №1614 «Про організацію профілактики інфекцій та інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я та установах/ закладах надання соціальних послуг/ соціального захисту населення» для безпеки пацієнтів та медичних працівників.

Чому медичним працівникам не варто мати манікюр? Правильно виконувати гігієну рук (мити руки з милом та водою або обробляти руки спиртовмісним антисептиком) можна виключно за умови коротко підстрижених нігтів та відсутності лаку на них. Дослідженнями доведено, що більшість мікроорганізмів розмножується вздовж проксимального 1 мм нігтя. Довгі (натуральні чи штучні) нігті унеможливлюють доступ мила або антисептика до ділянок під нігтями, зменшують ефективність гігієнічної обробки рук. На штучних нігтях накопичується більше грамнегативних мікроорганізмів, ніж на натуральних, як до, так і після гігієни рук. При роботі у медичних рукавичках довгі нігті можуть порушувати їх цілісність та наражати на ризик як медика, та і пацієнта.

Чому медичним працівникам не варто фарбувати нігті лаком/гель-лаком? Тріщини на лаковому покритті сприяють розмноженню мікроорганізмів на нігтьових пластинах, які неможливо видалити під час гігієни рук. Це може стати причиною інфікування медпрацівника та пацієнта.

Чисті руки – запорука безпеки медичних працівників і пацієнтів!