Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів

Для України є актуальним Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів.

У 2001 році Генеральна Асамблея ООН оголосила 6 листопада кожного року Міжнародним днем запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів. Приймаючи це рішення, вона враховувала, що шкода, заподіяна навколишньому середовищу під час збройних конфліктів, призводить до погіршення стану екосистем та природних ресурсів на тривалий період після припинення конфліктів і часто торкається не тільки однієї держави і не тільки нинішнього покоління.

Програма ООН з навколишнього середовища стверджує, що за останні 60 років щонайменше 40% всіх внутрішніх конфліктів пов’язані з експлуатацією природних ресурсів.

ООН відзначає, що людство завжди визначало втрати воєнного часу за кількістю вбитих і поранених людей, зруйнованих міст та інфраструктури, а навколишнє середовище залишалося непомітною жертвою війни. Іноді для перемоги у війні засипалися колодязі, спалювалися посіви, вирубувалися ліси, знищувалися угіддя і вирізувалась худоба.

ООН надає великого значення тому, щоб діяльність в галузі охорони навколишнього середовища стала частиною зусиль щодо запобігання конфліктів, адже не може бути міцного і стійкого миру там, де природні ресурси пошкоджені або зруйновані. Тому природоохоронна діяльність набуває особливого значення і є частиною Концепції зміцнення миру, проголошеною ООН.

Дослідження щодо впливу на довкілля військового конфлікту в Донецькій і Луганській областях було проведено незалежною групою міжнародних експертів в 2017 році за фінансової підтримки урядів Канади й Австрії. Є домовленість продовжувати цю роботу і далі. Крім того, здійснюється спільний проект українського уряду і ОБСЄ з відновлення зруйнованої системи моніторингу, зокрема, водних об’єктів.