Міжнародні подорожі та безпека туризму

Літо – пора відпочинку та туристичних подорожей. Попри воєнні події, туристи від’їжджають на  відпочинок за кордон, у т.ч. у країни тропічного та субтропічного клімату.

Туризм (особливо міжнародний) в цілому є прогресивним явищем. Разом з тим він зумовлює цілу низку проблем, і в першу чергу – забезпечення безпеки туристів під час подорожей.

Під час подорожей туристи піддаються різним факторам ризику.

Найчастіше на туристів, особливо в умовах тропіків, впливають біологічні фактори (мікроби, віруси, паразити), які викликають інфекційні та паразитарні хвороби.

Тропічні інфекції – це група інфекційних захворювань, які зустрічаються переважно в тропічних та субтропічних районах (країни Африки, Південної та Південно – Східної Азії, Латинської Америки, Океанія, Північна Австралія) або зустрічаються лише там та залежать від специфіки природно – кліматичних та соціальних умов.

До групи тропічних інфекцій входять: протозойні інвазії (лейшманіоз, амебіаз, малярія), тропічні гельмінтози (онхоцеркоз, шистосомоз, вухереріоз), тропічні мікози (міцетома, п’єдра, черепітчатий лишай), вірусні геморагічні лихоманки (жовта гарячка, лихоманки Ебола, Марбург, Ласса, Західного Нілу), тропічні бактеріальні інфекції (беджель, пінта, фрамбезія) та ін.

При плануванні туристичних подорожей необхідно зібрати інформацію щодо правил в’їзду в країну, дізнатися про кліматичні умови, культурні, етнічні, харчові традиції, звичаї місцевого населення, стан навколишнього природного середовища, санітарну та епідемічну обстановку. Поцікавитися інфекційними хворобами, які реєструються на території перебування та встановленими країнами вимогами щодо їх профілактики (проведення профілактичних щеплень, індивідуальної хіміопрофілактики тощо). Наприклад, щоб уникнути можливих перешкод при в’їзді в країни, ендемічні з жовтої гарячки, туристам необхідно обов’язково мати сертифікат міжнародного зразка про щеплення, а особам, які виїжджають в ендемічні з малярії країни – провести індивідуальну хіміопрофілактику.

Під час перебування у тропічних країнах не зайве буде потурбуватися про особистий захист від нападу комах, так як вони здатні переносити безліч інфекційних захворювань.

Оскільки в тропічних країнах вода відіграє ключову роль у розповсюдженні інфекційних хвороб, існує значний ризик зараження холерою, черевним тифом, лептоспірозом, вірусним гепатитом А, шистосомозом та ін. Тому під час подорожей слід вживати фасовану воду та не заковтувати воду під час купання.

Крім того, особам, які мають в анамнезі перенесений інфаркт або інсульт, слід звернутися до лікаря аби отримати консультацію щодо можливого виїзду в країни, де клімат істотно відрізняється від звичного.

Пам’ятайте! Після подорожі при зверненні до лікаря з приводу будь-якого захворювання, обов’язково повідомте про перебування за кордоном. Це може допомогти своєчасно діагностувати захворювання та призначити відповідне лікування, а іноді – зберегти життя.