Міфи про вакцинацію. Частина 1.

Впродовж останніх декількох років серед українців сформувався прошарок з недовірою до вакцинації. Це сталось у результаті тривалої дезінформації з боку представників антивакцинаторських рухів. Міфи та фейки в новинах, антивакцинальна пропаганда поряд з дефіцитом вакцин у минулі роки виступили каталізаторами, що підірвали довіру до програм імунізації.

Внаслідок масових відмов від щеплення створюється значний неімунний прошарок населення, що унеможливлює формування колективного імунітету та може призвести до епідемічного поширення  будь-якої з вакцинокерованих інфекцій: туберкульозу, кашлюку, дифтерії, правцю, поліомієліту, гемофільної інфекції, гепатиту В, кору, краснухи, паротиту.

Сьогодні кількість не щеплених значно зросла у зв’язку із відтермінуванням вакцинації через пандемію коронавірусу та воєнні дії на території країни, у тому числі Харківської області. Тому зросла необхідність розвінчування міфів про вакцинацію.

Міф №1: Краще перехворіти і виробити природній імунітет.

Факт:  Після хвороби імунітет, безперечно, сформується, проте є високий ризик виникнення ускладнень, таких як параліч при поліомієліті, ураження серця при дифтерії, пневмонії та ураження мозку – при кору і вітряній віспі тощо.

Міф №2. Вакцинація перевантажує імунну систему дитини.

Факт: Вакцинація не може перевантажувати імунну систему. При перенесенні захворювання навантаження на імунітет значно вище, ніж при вакцинації. Навіть якщо одночасно ввести вакцини проти 10 інфекційних захворювань, навантаження на імунну систему дитини буде нижчим, ніж під час інфекційної хвороби.

Міф №3. Вакцини спричиняють аутизму дітей

Факт: Це один із найпоширеніших міфів щодо вакцинації. Таку інформацію  вперше опублікував у 1998 році лікар Ендрю Уейкфілд в статті про зв’язок між вакциною проти кору, краснухи, паротиту та аутизмом. Але при детальному вивченні цього питання з’ясувалося, що він сфальсифікував усі факти. Через це його виключили з медичного реєстру Великобританії. Подальші наукові досліди спростували будь-який зв’язок між вакциною і виникненням аутизму.

Міф №4: Щеплення завжди викликають побічні ефекти, іноді подібні ускладнення призводять до смерті.

Факт: Можливість виникнення побічної реакції на введення вакцини, як і любого лікарського засобу є, інформація про них внесена до інструкції про застосування у розділ «Побічні реакції». Проте фахівці кабінетів щеплень мають все необхідне щоб мінімізувати їх наслідки у разі виникнення та своєчасно надати пацієнту необхідну кваліфіковану допомогу. Кожен випадок несприятливої події, пов’язаної з імунізацією детально розслідується, після чого взаємозв’язок між ускладненням та вакцинацією підтверджується, і щеплення тим чи іншим імунобіологічним препаратом припиняється, або ж цей зв’язок не підтверджується, і вакцинальна кампанія продовжується.

Слід пам’ятати, що наслідки перенесеного інфекційного захворювання можуть бути значно тяжчими, призводити до інвалідності та навіть до смерті. Окрім цього, кожна вакцинована особа вносить свій вклад у створення імунного прошарку населення, що унеможливить у подальшому епідемічне поширення вакцинокерованої інфекції.

Не відмовляйтеся від рутинних щеплень, які вам пропонує лікар, захистіть себе та свою дитину принаймні від хвороб, яким можна запобігти вакцинацією.