Оперативні дані щодо захворюваності на кір у Харківській області

Епідемічна ситуація характеризується як неблагополучна. Рівень захворюваності є високим. Четвертий тиждень поспіль кількість реєструємих хворих зростає, що обумовлено високою контагіозністю, активною циркуляцією збудника та тотальною сприйнятливістю. За 4 тиждень у порівнянні з 3 тижнем 2019 року в області захворюваність на кір зросла на 40,0%. Зареєстровано 107 хворих, з них діти – 42 (39,3%). Серед мешканців м. Харкова – 54 випадки, Дергачівського району – 16,  Валківського – 13,  Первомайського – 7, Харківського та Ізюмського – по 5, Краснокутського – 3, Куп’янського – 2,  Золочівського та м. Люботина – по одному.

З початку року станом на 23.01.2019 зареєстровано 281 випадок. Питома вага дітей до 17 років – 42,3% (119 випадків).

За соціальними групами населення розподіл хворих наступний: непрацюючі – 24,2%, учні загальноосвітніх шкіл та шкіл-інтернатів – 18,1%, робітники транспорту та інші – 17,1%, неорганізовані дошкільники – 14,2%, службовці – 10,0% (у тому числі медичні працівники – 5,7%), студенти вищих навчальних закладів, учні технікумів та ПТУ – 6,4%, діти, які відвідують дошкільні навчальні заклади – 6,4%, діти дитячих будинків – 2,1%, працівники шкіл, ДНЗ та харчової промисловості – 1,1%, пенсіонери – 0,4%.

Питома вага нещеплених серед захворілих склала 65,5% – 184 особи, у тому числі з причин відмови та відсутності даних про проведені щеплення – 78,3% (144 хворих). Аналіз захворюваності щеплених (97 осіб) показав, що 40 хворих (41,2%) мають тільки одне щеплення. Тобто, загальна кількість хворих, які не мали імунного захисту від кору склала 79,7%.

Лабораторно діагноз кору підтверджено у 18,5 % хворих. Госпіталізовано  214 хворих. Летальні випадки не реєструвались.

Протягом 4-х тижнів 2019 року зареєстровано 14 спалахів, з кількістю уражених – 73 особи, з них 4 у побуті, 4 у навчальних закладах (Харківська державна академія культури, «Біляївський ліцей» Первомайського району, Слатинський ліцей Дергачівського району, загальноосвітня школа с. Перекіп Валківського району), 4 у закладах охорони здоров’я (КНП ХОР «ОДКЛ», КЗОЗ «Ізюмська ЦМЛ», КЗОЗ РТМО «Дергачівська ЦРЛ», КНП «Міська поліклініка №3» ХМР) та 2 за місцем роботи (АТ «Харківобленерго» Валківське районне відділення, ГУ «Державна служба надзвичайних ситуацій в Харківській області). Локалізовані у межах інкубаційного періоду – 3 спалахи, у 11  – протиепідемічні заходи тривають.

Довідково: джерелом інфекції є хвора на кір людина, у період, з моменту появи перших ознак хвороби до п’ятого дня висипань. У випадку зараження, після контакту із хворим, перш ніж хвороба проявиться проходить від 7 до 17 днів (так званий інкубаційний період).

Кір – це повітряно-краплинна інфекція. Зараження відбувається через вдихання з повітря найдрібніших крапель (аерозолю) слизу, що містить віруси, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворої на кір людини.

Розпочинається захворювання з підвищення температури тіла, кашлю, нежитю, головного болю, слабкості, болі в очах та сльозотечі. На 2-3 день хвороби (на піднебінні) з’являються рожеві крапкові висипання (енантема), а на слизовій оболонці щік, ясен та       губ – характерні для кору маленькі білі плями. На 4-5 день хвороби на шкірі голови, за вухами, на обличчі з’являється висип, який поширюється на тулуб, верхні та нижні кінцівки.

Перебіг хвороби може ускладнюватися ларингітом, трахеїтом, бронхітом, кон’юнктивітом, блефаритом, отитом, але найтяжчими ускладненнями є енцефаліт та пневмонія.