Оперативні дані щодо захворюваності на кір у Харківській області

Оперативні дані щодо захворюваності на кір у Харківській областіЕпідемічна ситуація характеризується як неблагополучна. Рівень захворюваності є високим. Кількість зареєстрованих хворих продовжує зростати, що обумовлено високою контагіозністю, активною циркуляцією збудника та тотальною сприйнятливістю.
За 5 тиждень у порівнянні з 4 тижнем 2019 року захворюваність на кір зросла на 5,6%. Зареєстровано 113 хворих, з них дітей – 38 (33,6%). Серед мешканців м. Харкова – 56 випадків, Валківського району – 16, Первомайського – 14, Ізюмського та Нововодолазького – по 5, Дергачівського, Куп’янського, Харківського – по 4, Зміївського – 3, Сахновщинського та Чугуївського – по одному.
З початку року станом на 30.01.2019 зареєстровано 394 хворих. Питома вага дітей до 17 років – 39,8% (157 хворих).
За соціальними групами населення розподіл хворих наступний: непрацюючі – 25,4%, учні загальноосвітніх шкіл та шкіл-інтернатів – 17,7%, робітники транспорту та інші – 16,7%, неорганізовані дошкільники – 13,7%, службовці – 4,5%, медичні працівники – 6,1%, студенти вищих навчальних закладів, учні технікумів та ПТУ – 6,6%, діти, які відвідують дошкільні навчальні заклади – 5,6%, діти дитячих будинків – 1,8%, працівники шкіл, ДНЗ та харчової промисловості – 1,3%, пенсіонери – 0,5%.
Питома вага нещеплених серед захворілих склала 62,2% – 245 осіб, у тому числі з причин відмови та відсутності даних про проведені щеплення – 81,2% (199 хворих). Аналіз захворюваності щеплених (149 осіб) показав, що 61 хворий (40,9%) має тільки одне щеплення. Тобто, загальна кількість хворих, які не мали імунного захисту від кору склала майже 80%.
Лабораторно діагноз кору підтверджено у 18,5 % хворих. Госпіталізовано 289 хворих. Летальні випадки не реєструвались.
Протягом 5-ти тижнів 2019 року зареєстровано 18 спалахів, з кількістю уражених – 87 осіб, з них 5 у побуті, 5 у навчальних закладах (Харківська державна академія культури, «Біляївський ліцей» Первомайського району, Слатинський ліцей Дергачівського району, загальноосвітня школа с. Перекіп Валківського району, Харківський національний медичний університет), 6 у закладах охорони здоров’я (КНП ХОР «ОДКЛ», КЗОЗ «Ізюмська ЦМЛ», КЗОЗ РТМО «Дергачівська ЦРЛ», КНП «Міська поліклініка №3» ХМР, КНП «Міська дитяча поліклініка №4» ХМР, КЗОЗ «Нововодолазька ЦРЛ») та 2 за місцем роботи (АТ «Харківобленерго» Валківське районне відділення, ГУ «Державна служба надзвичайних ситуацій в Харківській області). Локалізовані у межах інкубаційного періоду 6 спалахів, у 12-ти – протиепідемічні заходи тривають.
Нагадуємо: кір – це гостре інфекційне захворювання. Зараження відбувається через вдихання з повітря найдрібніших крапель (аерозолю) слизу, що містить віруси, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворої на кір людини.
Розпочинається захворювання з підвищення температури тіла, кашлю, нежитю, головного болю, слабкості, болі в очах та сльозотечі. На 2-3 день хвороби (на піднебінні) з’являються рожеві крапкові висипання (енантема), а на слизовій оболонці щік, ясен та губ – характерні тільки для кору маленькі плями білого кольору (Бєльського – Філатова – Копліка). На 4-5 день хвороби на шкірі голови, за вухами, на обличчі з’являється висип, який поширюється на тулуб, верхні та нижні кінцівки.
Перебіг хвороби може ускладнюватися ларингітом, трахеїтом, бронхітом, кон’юнктивітом, блефаритом, отитом, але найтяжчими ускладненнями є енцефаліт та пневмонія.
Ліків від кору не існує. Єдиний ефективний засіб – вакцинація!