ПОЛІОМІЄЛІТ- один з викликів здоров’ю людства

Одне із давніх інфекційних захворювань в останні роки повернулося в Україну та в інші країни світу. Так, у серпні поточного року виявлений випадок захворювання поліомієлітом у мешканця Нью-Йорку, який  викликав занепокоєність у державних органів влади та охорони здоров’я щодо розповсюдження інфекції на території країни. За критеріями оцінки епідемічної ситуації лише одного хворого захворювання поліомієлітом, тому числі викликаний вакциноспорідненим вірусом, визначається як надзвичайний стан на адміністративній території або в державі в цілому. Це пояснюється   тим, що на один класичний випадок поліомієліту припадає сотні інфікованих осіб без клінічних проявів. Це підтверджується виявленням збудника (ентеровірусів) у стічних водах та інших об’єктах довкілля при проведенні вірусологічного моніторингу. На сьогоднішній стан в Україні продовжується комплекс протиепідемічних заходів з попередження розповсюдження захворювання, викликаного вакциноспорідненим вірусом поліомієліту, у тому числі щеплення підлеглих дітей віком від 6 місяців до 6 років інактивованою поліомієлітною вакциною.

Поліомієліт – гостре інфекційне захворювання поліовірусної етіології, проявляється ураженням нервової системи з наступним розвитком парезів та паралічів.

Збудник від хворого передається через інфіковані фекаліями руки, їжу та воду, також можливий повітряно-крапельний шлях передачі інфекції.

Інкубаційний період після зараження поліовірусом триває від 4 до 35 днів, після чого може розвинутися поліомієліт. При цьому, прояви хвороби можуть бути різними. У більшості випадків хвороба протікає без будь-яких клінічних проявів, що робить її особливо небезпечною для оточуючих. У деяких хворих перші симптоми захворювання схожі на грип або гостру респіраторну вірусну інфекцію (підвищується температура тіла, з’являється головний біль, нежить, біль у животі й горлі, нудота й блювота). Згодом, впродовж декількох годин, виникають рухові розлади, до повного паралічу, у верхніх та нижніх кінцівках, тулубі, обличчі, які супроводжуються сильними болями у м’язах.

Після перенесеного поліомієліту функція вражених нервів і м’язів не відновлюється. У хворих розвиваються деформації хребта й кінцівок, що стають основною причиною інвалідності. Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина – і дитина, і дорослий.

На сьогодні не існує специфічного противірусного лікування поліомієліту. Поліомієліт невиліковний, але його поширенню можна запобігти.

Єдиним ефективним способом профілактики є вакцинація. Достатньо лише 6 доз, які захистять дитину впродовж усього її подальшого життя.

Щеплення проти поліомієліту є обовязковими та входять до Національного Календаря профілактичних щеплень. Вакцинація складається з трьох щеплень і проводиться дітям у віці 2, 4 та 6 місяців. Дітям у віці 18 місяців, 6 та 14 років проводиться ревакцинація.

Україна навіть в умовах воєнного стану докладає усіх зусиль, аби підтримати статус вільної від поліомієліту і разом із усією світовою спільнотою подолати це захворювання назавжди.

Не нехтуйте нашим майбутнім, виконуйте всі поради Вашого лікаря, при імунізації звертайтесь до наявного закладу охорони здоров’я!