Правець: заноза чи смерть

Правець залишається важливою медико-соціальною проблемою, через широку розповсюдженість та важкий перебіг. Щорічно у світі від правця помирає близько 1 млн. осіб.

Правець – це гостре інфекційне захворювання, що характеризується ураженням нервової системи та проявляється генералізованими судомами та тонічним напруженням скелетних м’язів.

Збудник  правця (бактерія) є неймовірно стійкою до дії факторів навколишнього середовища і добре розмножується у ґрунті без доступу кисню. За рахунок здатності утворювати спори дуже довгий час зберігає свою життєздатність.

Правець відносять до контактних ранових інфекцій, тобто зараження відбувається, переважно, через забруднену ґрунтом рану. Менш розповсюдженими, але не менш важливими, є випадки інфікування спорами збудника правця при хірургічних втручаннях, опіках, обмороженнях, позалікарняних пологах та абортах.

Джерелом збудника у природі є травоїдні тварини (коні, вівці, корови, тощо) або люди, що виділяють спори збудника у навколишнє середовище із випорожненнями.

Зважаючи на механізм передачі інфекції, особливої актуальності правець набуває в умовах воєнного часу. Високий ризик поранення та інфікування ран під час бойових дій визначають правець надзвичайно важливою проблемою сьогодення. Також, з початком весняно-польових робіт значно зростають ризики і для сільського населення.

Захворювання перебігає зі спазмом мускулатури та судомами, що розпочинаються з обличчя та розповсюджується на м’язи шиї, грудної клітини, живота, спини та кінцівок. Типовими симптомами правцю є спазм мімічної мускулатури у вигляді «сардонічної посмішки», порушення артикуляції та ковтання. Захворювання супроводжується гарячкою, порушенням роботи серця, надмірним потовиділенням та сильним болем у всіх групах м’язів. Важкий перебіг правцю може призвести до інвалідизації хворого та смерті.

Захист від правця – вакцинація! Планові щеплення проводяться вакциною АКДП у 2, 4, 6, 18 місяців, 6, 16 років та ревакцинація кожні 10 років для підтримки достатнього рівня протиправцевого імунітету. При безпосередній загрозі інфікування – забрудненні землею рани, позалікарняному аборті та пологах, обов’язковим є проведення екстреної профілактики правцевим анатоксином або протиправцевим імуноглобуліном, залежно від вакцинального статусу.

 Своєчасне звернення до лікаря у разі отримання травми збереже життя.