Пропущені щеплення згідно Календаря: як діяти? Роз’яснення експерта

Через пандемію СOVID-19, а потім і повномасштабне вторгнення, значний відсоток дітей не отримали щеплень згідно Календаря вчасно. Також є випадки, коли дорослі зовісм не мають планових щеплень, але мають бажання їх зробити. Окрім того, деякі щеплення батьки вважають більш вагомими, а інші такими, які не потрібні їхнім дітям. Редакція Національного порталу з імунізації звернулася за роз’ясненнями цих питань до Руслана Савчука, головного державного санітарного лікаря Івано-Франківської області, генерального директора  ДУ«Івано-Франківський ОЦКПХ МОЗ України».

Якщо доросла людина в дитячому віці не зробила жодного щеплення, чи можна у дорослому віці ввести їх всі? І за якою схемою їх вводити?

У такому випадку варто звернутися до сімейного лікаря, який допоможе скласти індивідуальний графік вакцинації. Також лікар порекомендує, які саме щеплення необхідно зробити дорослому (наприклад, щеплення від туберкульозу згідно Календаря рекомендовано лише дітям для запобігання тяжким формам туберкульозу оскільки в перший рік життя дитини існує високий ризик виникнення туберкульозного менінгіту, який важко піддається лікуванню і часто має летальні наслідки, і лише в окремих випадках це щеплення може бути рекомендованим дорослим). Повторна вакцинація (ревакцинація) проти туберкульозу не проводиться через відсутність доказів щодо її ефективності. Проте інші щеплення, – наприклад, проти гепатиту В, правцю, дифтерії, кору, паротиту, краснухи – варто зробити і в дорослому віці за їх відсутності.

Якщо я виїжджаю за кордон і моя дитина до 17 років має пропущені щеплення, у який найкоротший термін  їх можна всі доробити?

Для кожного щеплення існують певні мінімальні терміни щодо його проведення. Наприклад, дітям віком від 7 до 18 років АДП-м (вакцина проти дифтерії та правця) вводиться 3-разово, інтервал між 1 і 2 дозою – 4 тижні, між 2 і 3 дозами – 6 міс. КПК (вакцину від кору, паротиту та краснухи) при відсутності жодної дози вводимо двічі з інтервалом 1 місяць. Вакцину проти поліомієліту при відсутності жодного щеплення вводимо тричі, між 1 та 2 дозою інтервал 1 місяць, між 2 та 3 дозами також 1 місяць. Відповідальність за введення всіх доз вакцини несе сімейний лікар індивідуально. Також залежно від вакцинального статусу дитини можна використовувати комбіновані вакцини, які полегшують надолуження пропущених щеплень. Наприклад, Бустрикс Поліо (кашлюк, правець, дифтерія, поліомієліт), Пентаксим (кашлюк, правець, дифтерія, поліо, Хіб-інфекція), Гексаксим (кашлюк, правець, дифтерія, поліо, Хіб-інфекція, гепатит В).

Чи є у календарі “більш важливі” чи “менш важливі” щеплення? Наприклад, читачі завжди питають і говорять, що вакцинація від гепатиту В та туберкульозу – це важливо, а от від гемофільної інфекції якось не дуже. Просимо роз’яснень від Вас як від експерта.

Наприклад, гепатит В є невиліковною хворобою, яка при відсутності своєчасної діагностики та лікування призводить  до тяжких ускладнень. Але і гемофільна інфекція призводить до тяжких ускладнень та може проявлятися менінгітом, отитом та пневмонією, а також гнійним плевритом, перикардитом, артритом. Тобто кожна хвороба має свої особливості перебігу та несе певні ризики для здоров’я. Саме тому не існує більш чи менш важливих щеплень, кожне щеплення обов’язкове та рівноцінне за значенням для здоров’я.

На завершення інтерв’ю просимо дати кілька порад нашим читачам, аби завжди бути здоровими.

Необхідно вакцинуватись! Безумовно, коли ми не проводимо щеплення, ми в незрівнянно більшій мірі ризикуємо здоров`ям та навіть життям своїх дітей. Відмовитись від щеплень – означає не поважати тих, хто щеплений, та тих, хто через свою свідому позицію не допустив епідемії того чи іншого небезпечного захворювання.

Підготовлено редакцією Національного порталу з імунізації

Джерело – Національний портал з імунізації