Про епідемічну ситуацію з природно осередкових інфекцій.

11.09.2018 на базі КНП Харківської обласної Ради «Обласна клінічна інфекційна лікарня» відбулося засідання Харківського обласного науково-практичного товариства інфекціоністів та День спеціаліста лікаря-інфекціоніста Харківської області. У заході прийняли участь і фахівці ДУ «Харківський обласний лабораторний центр МОЗ України».

У ході засідання було обговорено епідемічну та епізоотичну ситуацію з Ку-гарячки в Україні, сучасні підходи до діагностики кліщових інфекцій, клініку, діагностику та профілактику сказу, як особливо небезпечної інфекції.

Харківська область знаходиться на стиках ландшафтів лісостепової та степової зон, що обумовлює існування природних осередків багатьох інфекцій (туляремія, лептоспіроз, ієрсиніоз, лістеріоз, геморагічна лихоманка з нирковим синдромом, КУ-гарячка, бореліоз, анаплазмоз та інші).

З боку фахівців лабораторного центру було проінформовано присутніх про епідемічну та ентомологічну ситуацію з іксодового кліщового бореліозу. Відбулося зростання захворюваності на хворобу Лайма у 2 рази, за 8 місяців 2018 року зареєстровано 228 випадків проти 114 за аналогічний період 2017 року. За результатами досліджень інфікованість кліщів бореліями склала 10,4%, серед знятих з людей позитивними виявились 19,0% кліщів. Виявлено 12 нових ензоотичних територій у 10 районах області.

Позитивні результати на лептоспіроз отримано у 12,1% досліджень дрібних ссавців, відловлених на території 11 районів області. Підтверджено циркуляцію лептоспір 3-х серогруп: L. Icterohaemorrhagiae, L. Grippotyphosa, L. Нebdomadis. Випадки захворювання людей у поточному році не реєструвалися.

Залишається напруженою епізоотична ситуація зі сказу. Зареєстровано 69 випадків сказу тварин, проти 52 у минулому році. Найбільш активно епізоотія протікає у Ізюмському (7), Шевченківському (7), Вовчанському (7), Зміївському (4), Дергачівському (6) районах. У м. Харкові зареєстровано 2 випадки серед котів  у Великій Данилівці. Серед тварин, які захворіли на сказ, домінують коти (52,2%), які за законодавством України не підлягають обов’язковій імунізації проти сказу.

Постраждало від хворих тварин 128 осіб. Всього призначено лікування 516 постраждалим (17,7% проти 14,8% у 2017 році), кожен четвертий з них мав тяжкі за локалізацією укуси та щеплювався за комбінованим курсом. Своєчасно проведене профілактичне лікування дозволило запобігти захворюванню людей на сказ (останній випадок було зареєстровано в області у 2015році).