Про результати лабораторних досліджень води джерел нецентралізованого водопостачання у Харківській області за 9 місяців 2018 року

За минулий період 2018 року в м. Харкові та Харківській області за санітарно-хімічними показниками досліджено 4085 проб води з джерел нецентралізованого водопостачання, з яких 44, 7 % не відповідали вимогам ДСанПіН 2.2.4–171–10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною».

Перевищення середнього по області показника питомої ваги нестандартних проб спостерігається у Лозівському (82,5%), Нововодолазькому (80,1%), Близнюківському (79,4%), Краснокутському (75,6%), Борівському (75,6%), Золочівському (72,9%), Первомайському (70,5%), Чугуївському (63,4%), Кегичівському (63,0%), Валківському (62,3%), Ізюмському (60,2%), Дергачівському (55,2%) районах.

У досліджених пробах води виявлені перевищення нормативних показників по каламутності, загальній жорсткості, окисності, вмісту нітратів, аміаку, сульфатів, хлоридів, сухого залишку, заліза, фтору. Основним з проблемних питань регіону залишається перевищення вмісту нітратів у воді джерел нецентралізованого водопостачання, що є одним з основних чинників, який негативно впливає на стан здоров’я населення, особливо дітей.  За 9 місяців 2018 року у воді колодязів, яку споживають діти віком до 3-х років, кратність перевищення вмісту нітратів до 2,5 ГДК (гранично допустима концентрація) виявлена у Дворічанському, Куп’янському, Богодухівському, Барвінківському, Дергачівському, Вовчанському, Великобурлуцькому районах та у містах Первомайський і Куп’янськ; перевищення до 5,5 ГДК – у Печенізькому, Харківському, Валківському, Кегичівському, Зачепилівському, Ізюмському, Зміївському, Балаклійському, Золочівському, Сахновщинському районах та у містах Лозова і Люботин; перевищення до 10,0 ГДК – у Лозівському, Близнюківському, Коломацькому, Чугуївському, Борівському, Первомайському, Краснокутському районах; перевищення вище 10,0 ГДК – у Красноградському та Нововодолазькому районах.

За мікробіологічними показниками досліджено 1733 проби води з колодязів та каптажів джерел, з них 27,0 % проб не відповідали нормативним вимогам. Найбільша питома вага проб з відхиленнями від нормативних показників зареєстрована у Зміївському (67,6%), Кегичівському (55,2%), Вовчанському (44,8%), Балаклійському (44,4%), Краснокутському (43,7%), Первомайському (36,5%) районах.

У місті Харкові моніторинговим контролем якості та безпечності води охоплені  12 природних джерел. За 9 місяців поточного року досліджена 51 проба води на санітарно-хімічні показники, з яких  33,3 % проб  не відповідали нормативним вимогам, та 50 проб на мікробіологічні показники, з них не відповідали нормативним показникам  16,0 % проб.

Проби води з відхиленням від встановлених нормативів були відібрані з каптажів 5 джерел: у селищі Олешки (перевищення вмісту загальних колі форм та нітратів), в парку «Юність» (перевищення вмісту нітратів та невідповідність показника загальної жорсткості);  в джерелах, розташованих по вул. Мінераловодській (Київський район) в Манжосовому яру (північна Салтівка),  Олексіївській балці (Шевченківський район), вміст загальних коліформ перевищував нормативні значення.