Про роботу з контактними особами в осередках туберкульозу.

За підтримки міжнародної організації РАТН, яка реалізовує проект «Challenge TB» в Україні, у Харківській області відпрацьовується модель організації роботи з особами, що мали контакт з хворими на туберкульоз.

Для надання практичної допомоги 12.06.2018 фахівцями ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України» та КЗОЗ «ОПТД №1» проведено візит до лікувально-профілактичних закладів Зміївського району, які приймають участь у пілотному проекті.

В ході візиту уточнено коло контактних по кожному випадку захворювання, оцінено повноту їх залучення на обстеження та організацію профілактичного лікування зазначених осіб за місцем мешкання, надано практичні рекомендації фахівцям КЗОЗ «Зміївський районний Центр первинної медико санітарної допомоги» щодо ведення спостереження  за особами з випадкових контактів.

У 2018 році у Зміївському районі відмічається покращення епідемічної ситуації з туберкульозу, у тому числі завдяки плідній праці медичних працівників первинної ланки, фахівців фтизіатричної служби району та філії ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України». Серед мешканців району туберкульоз органів дихання виявлено у 10 осіб, бактеріовиділення підтверджено у 6 випадках, показник захворюваності на 100тис. населення (14,0) на 11,4% нижчий за обласний (15,8). Відбулося зниження захворюваності у 2,7 разів у порівняні з минулим роком при покращені показників охоплення профілактичними оглядами. При проведенні динамічного медичного спостереження за контактними виявлено 2 випадки захворювання  на туберкульоз у осіб з ІІ кола контактів (випадкові), що підтверджує доцільність взяття на облік та організацію спостереження за цією групою контактних осіб.

Зменшити епідемічну напруженість з туберкульозу в суспільстві можливо за рахунок своєчасного виявлення нових випадків та залучення хворих на лікування. Треба пам’ятати, що туберкульоз має тривалий інкубаційний період, часто  починається підспудно, без явної клінічної картини. Своєчасне проходження профілактичних оглядів, при наявності кашлю понад 3 тижня – дослідження мокротиння, дозволяє виявляти захворювання на ранніх стадіях.

Особи, які мали контакти з хворими на туберкульоз, складають групу підвищеного ризику захворювання. За такими особами встановлюється медичне спостереження  на протязі 2 років після переривання контакту.