Про роботу з особами, що контактують з хворими на туберкульоз

За підтримки міжнародної організації РАТН, яка надає допомогу Україні у боротьбі з туберкульозом, в рамках реалізації проекту «Challenge TB» в Харківській області відпрацьовується модель організації роботи з особами, що мали контакт з хворими на туберкульоз.
В Україні вже понад 20 років триває епідемія туберкульозу. Зменшити епідемічну напруженість з цієї інфекції в суспільстві можливо за рахунок своєчасного виявлення нових випадків та залучення хворих на лікування. Особи, які мали навіть епізодичні контакти з хворими, складають групу підвищеного ризику захворювання на туберкульоз. За такими особами встановлюється динамічне медичне спостереження та при наявності показань проводиться профілактичне лікування.
В нашій області протягом 2 років впроваджується в роботу алгоритм по виявленню та спостереженню за контактними особами з розподілом функцій між фахівцями ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України», фтизіатричної служби та ЦПСМД. Особливу увагу приділяється організації роботи на первинній ланці надання медичної допомоги: амбулаторіях загальної практики сімейної медицини та центрах первинної медико-санітарної допомоги. В пілотних районах (Зміївський, Харківський) відпрацьовуються практичні підходи до успішного розслідування контактів. В ході візитів фахівцями уточнюється коло контактних по нових випадках захворювання, надаються рекомендації щодо обсягу обстеження, виявлення осіб з латентною туберкульозною інфекцією та організації профілактичного лікування зазначених осіб за місцем мешкання.
У 2018 році в області при розслідуванні випадків туберкульозу виявлено 6849 осіб, які мали постійний або періодичний контакт з хворими за місцем мешкання, роботи або навчання (8,2 контакту на кожного хворого). Після проведення обстеження та в ході динамічного спостереження у 44 контактних діагностовано туберкульоз (6,4 на 1000 контактних осіб). У Зміївському районі на кожний випадок туберкульозу встановлено 13,2 контактів, у Харківському – 12,3. Захворювання виявлено у 8 контактних осіб в Зміївському та у 6 в Харківському районах, що відповідно становить 23,4 та 8,7 на 1000 контактних. Своєчасне виявлення захворювання сприяло зменшенню ризику розповсюдження інфекції серед оточуючих.

карт