ПРО СИТУАЦІЮ ЗІ СКАЗУ

У Харківській області з початку 2018 року в 6 населених пунктах Балаклійського, Барвінківського, Близнюківського, Зміївського, Лозівського та Харківського районів зареєстровано 6 випадків сказу тварин (1 дика тварина та 5 свійських).

02.01.2018 у м. Мерефа Харківського району зареєстровано випадок укусу людини на власному подвір’ї лисицею, яка забігла до населеного пункту.

При сумісному епідеміологічному і епізоотологічному розслідуванні фахівцями Харківської районної філії ДУ «Харківський ОЛЦ МОЗ України», Харківського районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Харківській області та ветеринарної служби району було встановлено, що від даної тварини постраждала лише одна людина – хазяїн подвір’я. 03.01.2018 голова вбитої лисиці була доставлена до Харківського філіалу «Державного науково-дослідного інституту з лабораторної діагностики та ветеринарно-санітарної експертизи», 04.01.2018 отримано позитивний результат дослідження на сказ. Постраждалого госпіталізовано до КЗОЗ «Харківська обласна клінічна травматологічна лікарня» для отримання антирабічних щеплень. Проведення протиепідемічних та протиепізоотологічних заходів в осередку триває.

Рішенням державної протиепізоотичної комісії від 04.01.2018 накладені карантинні обмеження по сказу на території району «Артемівка» в м. Мерефа та затверджений план комплексних заходів щодо ліквідації осередку.

За даними мисливського господарства ТОВ «Мисливець ЛТД» на прилеглій до неблагополучної території в м. Мерефа протягом 2017 року 6yлo відстріляно 85 лисиць, відловлено 45 безпритульних собак та 20 котів.

У 2017 році в Харківському районі епізоотична ситуація загострилась. Серед уражених сказом тварин 3 собаки, 1 кішка та 1 куниця. Випадки сказу реєструвалися в селище Глибоке, селах Черкаські Тишки, Руські Тишки, Слобожанське та смт. Пісочин.
Кількість укушених тваринами зі встановленим діагнозом «сказ» зросла вдвічі — зареєстровано 8 постраждалих проти 4-х в 2016 році. Особи, які постраждали від скажених тварин або контактували з інфікованим матеріалом отримали антирабічне лікування.

Проблема сказу є актуальною як у літню пору, так і взимкv. Укуси може нанести як безпритульна тварина, так і домашній улюбленець. Потрапляння вірусу у рану можливо також при нанесенні подряпин лапами, забрудненими інфікованою слиною. Якщо ушкодження отримано, треба своєчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою та отримати курс щеплень від сказу.

Вакцинація — єдина можливість попередити захворювання.

Пам’ятайте, що сказ – це небезпечна інфекційна хвороба людей і тварин, яка без своєчасного лікування завжди має летальний наслідок!