Рак – не вирок

В Україні ця проблема надзвичайно актуальна: в середньому щогодини від раку помирає 10 людей, а кожен 50-й українець страждає від онкозахворювання. Ризик захворіти на рак протягом життя в нашій країні має кожен 3-4-й чоловік і кожна 5-6-та жінка.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я рак є однією з провідних причин смерті у світі, яка у 2020 р. забрала життя майже 10 млн. осіб, або майже кожного шостого померлого. Найбільш поширеними видами раку є рак молочної залози, легень, товстої та прямої кишки та передміхурової залози.

Приблизно одна третина випадків смерті від раку спричинена вживанням тютюну, високим індексом маси тіла, вживанням алкоголю, низьким рівнем споживання фруктів та овочів, а також відсутністю фізичної активності.

Приблизно 30% випадків раку в країнах з низьким рівнем доходу і рівнем доходу нижче середнього зумовлено такими інфекціями, що викликають рак, як вірус папіломи людини (ВПЛ) і гепатит.

Початкові ознаки онкології найчастіше не відрізняються від симптомів інших захворювань. На появу і розвиток пухлини можуть вказувати: загальне погіршення стану; зниження імунітету; анемія; зміна стану шкіри; підвищене потовиділення; різка втрата ваги; зміни в роботі травного тракту тощо. Тому так важливо не ігнорувати симптоми будь-якого погіршення здоров’я, а негайно звертатись до сімейного лікаря для встановлення діагнозу та подальшого лікування

Найкращі результати у виявлення онкопатології на ранніх стадіях (до виникнення перших симптомів) дають профілактичні скринінгові дослідження. Дізнатися, які обстеження і як часто варто їх проходити, щоби зберегти своє здоров’я, можливо за посиланням: https://labcenter.kh.ua/?p=29593

Але ж самим важливим та ефективним методом профілактики захворювання на рак є дотримання норм здорового способу життя. В даний час близько 30-50% ракових захворювань піддаються профілактиці за умови виключення факторів ризику та здійснення низки науково обґрунтованих стратегій профілактики.

Як знизити ризики розвитку раку? Не паліть та не вживайте ніяких видів тютюнової продукції, зробіть своє навколишнє середовище (вдома, на робочому місці, в громадських місцях) вільним від тютюнового диму, підтримуйте нормальну вагу тіла, будьте фізично активними у повсякденному житті, обмежте кількість часу, який ви проводите сидячи.

Дотримуйтесь здорового раціону харчування: вживайте в їжу велику кількість цільних злаків, бобових, овочів і фруктів, уникайте вживання солодких напоїв, обмежте споживання м’ясної та іншої продукції, яка піддавалась технологічній обробці, відмовтесь від міцних алкогольних та слабоалкогольних напоїв.

Уникайте надмірного впливу сонячних променів, використовуйте засоби захисту від ультрафіолетового опромінення, не користуйтесь соляріями.

Рак – не вирок. Це хвороба, з якою можна й необхідно боротись, яку можна і необхідно перемагати!