Сибірська виразка

Не в змозі подолати супротив нашого народу, росія, щоб завдати більше болю та страждань, вдалася до екологічного геноциду. Внаслідок постійних артилерійських обстрілів, авіаційних бомбардувань з’явилася, а після підриву Каховського водосховища посилилась загроза руйнування худобомогильників, які є природним сховищем збудників особливо небезпечної інфекції – сибірки.

В Харківській області, в тому числі і на територіях, де велись активні бойові дії,  розташовано   понад 100 сибіркових худобомогильників, понад 500 населених пунктів, де реєструвались випадки сибірки в попередні роки.

Сибірка (сибірська виразка) – гостре зоонозне інфекційне захворювання, що вражає всі види сільськогосподарських, домашніх і диких тварин, людей. Збудник належить до числа мікробів, які для свого довготривалого виживання утворюють спорову форму. Свою патогенність (здатність викликати захворювання) спори у воді зберігають декілька років, в ґрунті та при заморожуванні – декілька десятиліть, навіть століття.

Основними причинами зараження людей збудником сибірки є:

– контакт із ґрунтом, зараженим спорами сибірки, при проведенні агротехнічних, гідромеліоративних та інших земельних робіт;

– порушення правил особистої гігієни при догляді за хворими тваринами,  подвірному забої тварин без ветеринарного огляду;

– знімання шкури, поховання загиблих тварин без дотримання ветеринарно-санітарних правил;

– контакт з випадково придбаними м’ясом та м’ясопродуктами, хутром, шкурою, щетиною тощо без відповідного лабораторного дослідження.

Інкубаційний період (період з моменту зараження і до появи перших клінічних ознак захворювання) складає від 2 до 14 днів. При шкіряній формі захворювання клінічно може проявлятися у вигляді карбункулу (запалення глибоких шарів шкіри та підшкірної клітковини, яке починається з появи сверблячої цятки, що нагадує укус комахи, потім стає червоним з зонами некрозу, з набряком підлеглих тканин і збільшенням лімфатичних вузлів). Найчастіше розташовується на пальцях, долонях, передпліччях. Рідше зустрічається септична форма захворювання, яка супроводжується загальним виснаженням організму, тахікардією,  головним болем, слабкістю, ломотою в м’язах, попереку, болем у животі, лихоманкою. Інкубаційний період при цій формі може скоротитися до декількох годин.

Для лікування сибірської виразки на сучасному етапі ефективні антибактеріальні препарати.

Щоб захиститися від зараження сибіркою необхідно:

– не купувати м’ясо та м’ясні продукти на стихійних ринках, де відсутній     ветеринарно-санітарний контроль;

–  забій сільськогосподарських тварин проводити після ветеринарного огляду;

– не випасати тварин біля худобомогильників, щорічно щеплювати худобу проти сибірки;

– при проведенні всіх видів робіт з ґрунтом дотримуватися правил техніки безпеки, застосовувати спецодяг, респіратори.