Соковитий кавун – користь чи шкода для здоров’я!

Серпень – останній місяць літа і час дозрівання смачних фруктів та ягід. І звичайно у літню спеку особливо хочеться поласувати смачним кавуном. Він добре втамовує спрагу, оскільки на 92-95% складається з води, а також є потужним джерелом вітамінів А, C, К, мінеральних елементів – міді, калію, магнію та містить антиоксиданти.

Разом з беззаперечною користю кавунів, вживання цієї ягоди постійно асоціюється з отруєнням нітратами. Та чи такі страшні нітрати в кавунах?

Нітрати – це солі азотної кислоти, які природньо містяться в рослинах, потрапляючи з грунту. У допустимих дозах нітрати цілком безпечні для організму людини. Норма вмісту нітратів у кавунах становить 60 мг/кг. Однак, дана норма розрахована з урахуванням вживання кавунів людиною з невеликою масою тіла, в тому числі дітей до 6 років. Звичайно при вживанні кавунів дітьми перших років життя треба бути обережними. А для здорової дорослої людини, дітей, підлітків та юнаків вживання кавунів у розумних межах (без переїдання) не становить значної загрози від нітратів.

Деяким категоріям людей слід остерігатись негативних наслідків вживання кавунів не пов’язаних з нітратами. У літрі кавунової м’якоті міститься приблизно 60 г  цукру, тому слід уникати вживання цієї ягоди хворим на цукровий діабет. Вагітним жінкам не слід зловживати цим продуктом щоб уникнути надмірного навантаження на нирки.

Небезпека при вживанні кавунів виникає від недотримання санітарних норм зберігання та підготовки ягоди до вживання, що може призвести до гострих кишкових інфекцій.

Щоб уникнути отруєнь нітратами, гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь, пов’язаних з вживанням кавунів, необхідно пам’ятати прості правила:

–  не купуйте баштанні у невстановлених для продажу місцях;

–  не  купуйте  кавуни з пошкодженою шкіркою або вм’ятинами;

– перед споживанням баштанних, обов’язково мийте їх під проточною теплою водою;

–  під час вживання не доїдайте до самої шкірки, бо саме в ній найбільший вміст нітратів;

–  розрізані кавуни та дині  зберігайте в холодильнику не більше однієї доби.

Бажаємо Вам здоров’я і насолоди під час вживання фруктів та ягід влітку!