Сучасні методи скринінгу інфекційних хвороб у донорів

Кров та її компоненти – найважливіший ресурс, що дозволяє ефективно надавати допомогу пацієнтам при складних хірургічних операціях, пологах, трансплантаціях. Переливання компонентів та препаратів крові сприяє порятунку мільйонів людських життів. Під час воєнних дій тема донорства є дуже актуальною як для врятування життя військових, так і мирного населення країни.  Усі етапи донорства регламентуються чинним законодавством України.

При трансфузіях є ризик передачі інфекційних захворювань через компоненти донорської крові та препарати плазми крові. Відбір донорів проводиться дуже ретельно ще на етапі лікарського огляду, проте такий огляд не виключає залучення до донорства інфікованих осіб.

Вірусна безпека гемотрансфузій залежить від багатьох факторів. Але ключовим моментом запобігання післятрансфузійним інфекціям є лабораторне обстеження донорів крові. Навіть одноразова здача крові вимагає обов’язкового обстеження донора.

Кров донора перевіряють на наявність інфекційних захворювань: ВІЛ – інфекції, вірусних гепатитів В і С, сифілісу. Якщо маркери таких хвороб виявлено, донора про це інформують, а отриману від донора кров чи компоненти крові, виготовлені з неї, вилучають, знешкоджують та знищують.

У Харківській області центральною спеціалізованою установою, що здійснює заготівлю, переробку, зберігання донорської крові та її компонентів і виготовлених з неї препаратів, є Харківський обласний центр служби крові.

За Європейськими стандартами скринінг крові та її компонентів  проводиться імунохемілюмінісцентним методом (ІХЛА) та методом полімеразно-ланцюгової реакції (ПЛР). У практику роботи лабораторії Харківського обласного центру служби крові ці методи впроваджено для обстеження донорської крові на наявність маркерів гемотрансмісивних інфекцій і виконуються вони на сучасному обладнанні. Застосування такого обладнання  дозволило підвищити рівень інфекційної безпеки компонентів донорської крові та надало можливість централізовано обстежувати всю донорську кров, заготовлену в місті та області.

Пріоритетним напрямком розвитку служби крові Харківської області залишається  забезпечення закладів охорони здоров’я якісними та безпечними препаратами крові.