Чи можна вводити кілька вакцин одночасно?

Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень України, більшість вакцин діти отримують у ранньому віці (перші 18 місяців життя). Такий графік дозволяє захистити їх тоді, коли вони є найвразливішими до небезпечних інфекційних захворювань. 

Щоби зменшити кількість візитів до лікаря, вводять кілька вакцин одночасно, а щоби дитина отримала менше уколів під час візиту, застосовують комбіновані вакцини. Комбінована вакцина — це вакцина для профілактики двох або більше інфекцій, об’єднана в одну. Прикладом комбінованих вакцин, які використовують в Україні, є: КПК (кір — паротит — краснуха) або АКДП (кашлюк-дифтерія-правець). 

Одночасне введення кількох вакцин або використання багатокомпонентних — це звична світова практика. Такий підхід не лише зменшує кількість візитів до закладів охорони здоров’я, а й збільшує ймовірність того, що рекомендовані щеплення будуть зроблені дітям з дотриманням графіка.

У разі одночасного використання кількох вакцин, щеплення треба робити в різні ділянки тіла: наприклад, у праве та ліве плече, а малюкам — у праве та ліве стегно. Щеплення в сідницю не роблять.

Поширеним є міф, що кілька вакцин можуть «перевантажити імунну систему».  Проте є беззаперечні докази, що вакцини не «перевантажують» імунітет, а викликають безпечну та ефективну реакцію — створюють захист. До того ж антигени, що містяться у вакцинах, ослаблені. Дитина піддається значно більшому навантаженню на імунітет, коли хворіє на інфекційне захворювання. 

Комбінація Можливе поєднання
Дві та більше інактивовані (неживі) вакцини та/або анатоксини Одночасно в різні ділянки тіла або з довільним інтервалом між дозами*
* потрібно зважати на інструкцію до вакцини
Жива + інактивована вакцина або анатоксин
Дві та більше живі вакцини для парентерального введення (крім БЦЖ) Одночасно в різні ділянки тіла або з інтервалом не менше ніж місяць
БЦЖ з іншими вакцинами Щеплення вакциною БЦЖ не роблять в один день з іншими вакцинами
Інші щеплення можна робити з інтервалом не менше ніж місяць до або після щеплення вакциною БЦЖ* * крім вакцинації проти гепатиту В

Більше про правила поєднання вакцин і/або анатоксинів для профілактики різних інфекційних хвороб, що діють в Україні, можна знайти у наказі МОЗ №595 від 16.09.2011.

Джерело – МОЗ України