Імунопрофілактика як найкращий засіб зберегти своє здоров’я під час війни

У зв’язку з військовою агресією росії, як в Україні в цілому, так і в області, погіршилась ситуація з охопленням профілактичними щепленнями: темпи охоплення вакцинацією серед цільових груп населення значно знизились. Також, не закінчена кампанія форсованої імунізації проти поліомієліту дитячого населення до 6 років, яка проводилась у відповідь на спалах поліомієліту.

Зазначене створює передумови для ускладнення епідемічної ситуації – виникнення групових захворювань та спалахів, пов’язаних з інфекціями керованими засобами специфічної профілактики. Найуразливішими до них є діти й дорослі, які не щеплені взагалі або вчасно не зробили ревакцинацію.

Тому, обов’язок кожного громадянина – подбати про здоров’я та зробити все можливе, щоб запобігти хоча б вакцинокерованим захворюванням. Адже в умовах сьогодення, імунізація — це найбільш доступний метод вберегти себе та своїх дітей від тяжких захворювань та їх наслідків.

Нагадуємо! Відповідно до Національного календаря профілактичних щеплень в Україні всі діти мають обов’язково отримати щеплення проти десяти захворювань: туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, гепатиту В, гемофільної інфекції, краснухи, епідемічного паротиту комбінованими вакцинами. Ці вакцини безоплатні, оскільки їх закуповують за державні кошти.

Також є і інші небезпечні інфекції: ротавірусна інфекція, пневмококова інфекція, менінгококова інфекція, вітряна віспа (вітрянка), гепатит А, вірус папіломи людини, грип. Щеплення від цих захворювань є рекомендованими, тому зробити їх можна, придбавши вакцину за власні кошти.

Перед началом нового навчального року незалежно від форми навчання кожна дитина повинна пройти щорічний медичний профілактичний огляд, складовою якого є і проведення щеплень. Відповідно до ст.15 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» «..дітям, які не отримали профілактичних щеплень згідно з календарем щеплень, відвідування дитячих закладів не дозволяється».

У період воєнного стану надзвичайно актуальним як для військовослужбовців так і для цивільного населення є щеплення проти правця та дифтерії. Інфікування правцем відбувається у разі поранення чи отримання будь-якої травми, через пошкодження шкіри чи слизових оболонок,  коли частки землі потрапляють у рану. Обробка рани антисептиком не захистить від інфікування так як це зробить щеплення, яке дорослим у плановому порядку потрібно робити кожні десять років.

З наближенням осінньо-зимового періоду можливість виникнення подвійної епідемії (грип + COVID-19) значно зростає. Важливо зробити щеплення від цих інфекцій. Поставки в Україну вакцин проти грипу з оновленим штамовим складом плануються у вересні – жовтні. Якщо ви вже маєте 2 щеплення від COVID-19, за рекомендаціями МОЗ України попіклуйтесь про бустерну чи додаткову дозу.

Наголошуємо! Якщо Ви зараз перебуваєте у безпеці – надолужте пропущені щеплення! Зателефонуйте до свого сімейного лікаря або зверніться до закладу охорони здоров’я за місцем тимчасового перебування, поцікавтесь графіками прийому, та наполягайте на проведенні щеплень собі та Вашій дитині!

Щепитися можливо без наявності декларації, навіть якщо Ви не маєте документів, записів чи довідок про вакцинальний статус, це не є перешкодою до отримання щеплення.